בניית ירושלים היא נחמה ורפואה לשבר הלאומי, אומר שר המורשת, הרב עמיחי אליהו, בראיון לערוץ 7 לכבוד יום שחרור ירושלים ומתייחס גם לעסקת החטופים והתנגדות מפלגתו וגם לחובה לחדד את צדקת הדרך והרוח הישראלית ככלי החשוב ביותר להכרעה במלחמה.

על היכולת לחגוג בצל המשבר הלאומי, אומר השר כי אנו "חוגגים עם לב כואב, אבל חוגגים. אנחנו חוגגים כי אנחנו מדברים על הרוח. אנחנו חוגגים כי אנחנו מבינים שבסופו של דבר מה שגרם למחבלים הארורים האלה לפגוע בנו הוא שהיינו חלשים ברוח ולהם הייתה רוח. אמנם רוח רעה אבל הייתה להם רוח".

"הדרך שלנו לנצח היא להאמין בצדקת דרכנו, להאמין בירושלים ובבניינה. זו הדרך היחידה שלנו, המלחמה על ירושלים, המלחמה על קרית שמונה, על בארי ועל כל מקום בארץ. ד"ר ישראל אלדד אמר את זה בשנת 56'. אנחנו צריכים להבין את זה ולהפנים את זה שכאשר אנחנו בונים את ירושלים אנחנו בונים את החוסן שלנו".

לשאלתנו משיב השר אליהו בישירות ואומר שאכן, נכון לעכשיו, בוודאי שהפקרנו את הצפון. "אנחנו מסתכלים על הצפון ומה שקורה שם. כל הקונספציה של יאיר לפיד, לחלק מתנות לחיזבאללה, או של אהוד ברק לברוח, שאם ניסוג אחורה יהיה לנו שקט. הקונספציה הזו עדיין נמצאת אצל אלופי צה"ל למיניהם. כרגע אנחנו בהפקרות מוחלטת ואנחנו צריכים לחזור ולחזק את החוסן וכוח ההרתעה של מדינת ישראל".

השר מדגיש בדבריו כי לא מדובר בתופעה שהחלה בשנה או השנתיים האחרונות, אלא בשלושים שנה של כרסום ההרתעה ומתן לגיטימציה לרוצחים, שוחטים ואנשים, מחבלים וטרוריסטים, מה שפעל בסופו של דבר נגד מדינת ישראל ובניגוד לאמונתם של תומכי אוסלו הנסיגות.

על ההיערכות לקראת מערכה בצפון, אומר השר אליהו כי הוא "מקווה מאוד שאנחנו הולכים להכריע. אנחנו בתקופה שבה נדרשים הכוח, העוצמה והיציבות של אזרחי ישראל. אנחנו בתקופה היסטורית עם משמעויות קשות ועם משמעויות מרחיקות לכת של גבורה. אנחנו כותבים במו ידינו את הסיפור של העם היהודי. אזרחי ישראל, החיילים, נשות אנשי המילואים, כל אחד שותף בפועל בסיפור המופלא של העם היהודי. אנחנו יודעים שזה קשה ויש הרבה אתגרים, אבל מהדבר הזה נצא מחוזקים".

עוד נשאל השר אליהו אודות היחס לו זוכים הוא וחברי מפלגתו בציבור לנוכח התנגדותם לעסקת החטופים המוצעת. "שאלתי השבוע את אחת האימהות שרוצה את העסקה אם היא כולה להסתכל לי בעיניים ולומר שהיא הייתה חותמת היום שוב על עסקת שליט, עסקת סינוואר, עסקה שגרמה לטבח הגדול שקרה במדינת ישראל בשמיני עצרת. לא משנה מה היא ענתה, אבל אנחנו מסתכלים היום גם על הצורך לשחרר את החטופים וגם על ההכרח לדאוג לעתיד ילדינו".

"אנחנו לא יכולים להפקיר את העתיד בשביל הווה זמני, ואנחנו גם לא יכולים להפקיר חטופים שיישארו שם בעסקה שתחליש את מדינת ישראל, לכן אנחנו חושבים שהדרך היחידה היא לפגוע להם באוכל, במים ובסולר, לשבור את הרוח שלהם. המלחמה היא על הרוח והניצחון יהיה ניצחון של הרוח", דברי השר הדוחה את הטענות שהשמיעה אותה אם בתום השיחה אתו כאילו הודה בפניה שאיומי מפלגתו לפרישה מהממשלה היו איומי סרק.

"הדברים הם הבל ורעות רוח. לא רק אנחנו נפרק את הממשלה. לא תהיה ממשלה שתשאיר את החמאס. אנחנו לא יכולים לאפשר לחמאס להמשיך ולנהל אותנו. צר לי שמישהו לוקח את השיחה הכנה והפשוטה הזו והופך אותה למסע פוליטי. אין לנו שום יכולת להישאר בממשלה שתאשר עסקה שתשאיר את החמאס".