מעמדת השידור של ערוץ 7 בכנסת מתייחס חבר הכנסת עמית הלוי, חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת לגיוס המילואים הנרחב המאותת על כוונותיה של ישראל בגבול הצפון.

לדבריו את משמעות הגיוס יהיה על אויבי ישראל לפענח וללמוד מתוך המתרחש בשטח עבור ישראל הדבר מצריך מחשבה מחודשת על מטרותיה של ישראל בצפון ולהגדיר את יעדי המערכה בצפון כפי שנקבעו יעדים למערכה בדרום.

"שאלתי ואני שואל גם כאן האם יש יעד להשמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של חיזבאללה. הבעיה העיקרית שלנו היום הא הגדרת היעדים וארגון הצבא כראוי, גם אם זה ייקח עוד זמן, כדי שנוכל לממש את היעדים שלנו. אני לא ממהר לתמוך בפעילות כזו או אחרת אם כוחותינו ברמת היעדים, האסטרטגיה והכוחות בשטח לא ערוכים לעשות את הנדרש".

הלוי מדגיש כי אין להבין מדבריו שהוא מתנגד לפעולה צבאית משמעותית, הוא תומך בפעולה כזו שכן האויב מרים ראש וההרתעה הישראלית ננגסת, אך לתפיסתו הגדרת היעדים והכנת הצבא עם תוכניות המותאמות למימוש היעדים הללו, הם כורח. "היעד הנכון הוא השמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של חיזבאללה", שב ואומר חבר הכנסת הלוי במעין 'העתק הדבק' שהוא מבצע ליעדי המלחמה בדרום. "זה מה שצריך להיות, ואם דרוש עוד זמן לארגון הצבא לשם מימוש היעד הזה, אז כדאי להיערך בהתאם".

בהתייחס לעסקת החטופים והטענה שרק היא מהווה את המסלול היחיד להשבת החטופים, אומר הלוי כי מדובר בטענה שאינה נכונה, כפי שהוכח בעסקה הקודמת שלא הייתה עסקה אלא 'הודנא' ולא מעבר לכך, ואל ההודנא הזו הגיע סינוואר אך ורק בשל ה"בליץ" כלשונו שהפעילו חיילי צה"ל עליו ועל אנשיו והחשש שהתעורר אצלו שצה"ל פונה לכיבושה של הרצועה. מאז עברה התוכנית המבצעית של צה"ל לעצימות נמוכה עליה מצטער הלוי. "עברנו לפשיטות כירורגיות ולמעשה התוכנית השתנתה ובפועל חמאס בונה לעצמו הישגים כבירים בתמיכה בינלאומית, בשליטה בסיוע, באוכלוסייה ובתנועה במרחב ובתת הקרקע בגלל השליטה שלו בדלק. כל זה חייב להשתנות".

"יש דרך אפקטיבית להביא את החטופים, וזה לחזור לבליץ מאוד נחוש והתקפי. המתווה כפי שהוצג הוא חמור מאוד. זו לא עסקה. זו קריסה כי אם צה"ל נסוג מהאזורים שהוא נמצא בהם זה רק יאושש את תיאוריית קורי העכביש, אם צה"ל יאפשר חזרת עזתים צפונה המשמעות היא הפסקת הלחימה", קובע הלוי.

עם זאת לטעמו במידה ומדובר בשחרור כל החטופים מדובר יהיה בנתון משמעותי שנכון היה להסכים לו כבר בעסקה הראשונה. "זה בוודאי משנה את המשוואה או לפחות צד אחד שלה". לכך הוא מוסיף ומבהיר כי משמעות השבתם של העזתים צפונה היא הפסקת הלחימה, "או במילים אחרות להתחיל את המלחמה מההתחלה, אם נחליט עליה. כשנכנסים לשם מאות אלפים מחדש, מה חשובים שיקרה? שוב מאתיים וחמישים אלף אנשי מילואים, עוד פעם מאות הרוגים? זה נקרא להתחיל מלחמה מחדש. זה דבר בלתי מתקבל על הדעת ועל המצפון".

עוד מתייחס חבר הכנסת הלוי לחוק שהעביר לשלילת מעמדם של בני משפחות מחבלים והחמרת הענישה על שב"חים, חוק שהוביל בתמיכתם בעידודם וביוזמתם של הוריה של שיר חג'אג' הי"ד והוא גם מכונה 'חוק שיר חג'אג'' "כי החוק הזה נולד באותו פסק דין תקדימי מלפני שנה ששלל משר הפנים את הסמכות לבטל מעמד לקרובי משפחת מחבל, כמו המחבל שרצח את שיר וחבריה בארמון הנציב".

"מדובר בחוק חשוב למלחמה בתשתיות הטרור. התפיסה המגונה שבה גופי הביטחון מתייחסים בהתייחסות צרה, מסתכלים על קצה הקלצ'ניקוב ולא על השורשים העמוקים, הדתיים, הכלכליים והאידיאולוגיים של הטרור, זה דבר שחייב להשתנות", אומר הלוי ומסביר את עיקרו של החוק שמשמעותו "קרובי משפחת מחבל לא יוכלו לקבל מעמד בשטח הריבוני של מדינת ישראל. זה חלק מהרחבת השיקול הביטחוני של חוק איחוד משפחות גם לשיקולי הרתעה ביטחוניים מהסוג הזה", אומר הלוי ומביע תקווה שהחוק יעבור כבר במושב הנוכחי של הכנסת. "זה צעד תיקון ואני מקווה שיהיה בו גם נחמה מסוימת להוריה של שיר, הרצל ומירב, שפעילים כאן בצורה בלתי רגילה, וגם שיר שמסתכלת עלינו מלמעלה תמצא בכך נחת. זו הנצחה עמוקה ואמיתית למען החיים, לדאוג שלא יישנו מסעות רצח מהסוג הזה".