בתי הכהנים
בתי הכהניםצילום: יניב נדב

ערב שבועות וההיסטוריה מתעוררת לחיים: נחנך מתחם רובע בתי הכהנים (הרובע ההרודיאני) בעיר העתיקה.

האתר הכולל שכונת מגורים מימי בית שני המשתרעת על שטח של 2600 מ"ר ובו בתים מפוארים, פסיפסים ייחודיים, רחובות ומקוואות רבים, נחשף לראשונה בחפירות ארכיאולוגיות שבוצעו לאחר שחרור ירושלים והעיר העתיקה במלחמת ששת הימים בחפירות מחקר שביצעו חוקרים מהאוניברסיטה העברית בהובלת הפרופסור נחמן אביגד.

על פי הערכות הארכיאולוגים השכונה שימשה למגורי כוהנים עשירים שעבדו בבית המקדש ונבנתה בתקופת הורדוס, ההערכות מתבססות על מיקום השכונה- סמוך לבית המקדש ומריבוי המקוואות וכלי האבן שנמצאו בחפירות ומעידים על ההקפדה הרבה על דיני טהרה שמאפיינת בתי כוהנים. העושר הגדול של תושבי השכונה ניכר מגודלם של הבתים שחלקם בגודל עצום של 800 מ"ר ומהעיטורים והפסיפסים המפוארים שמקשטים אותם.

במסגרת השיפוץ נבנו מחדש שרידי בתים תוך שמירה על העתקים מדויקים, הפסיפסים שנמצאו הושלמו על ידי אומנים ונבנתה מערכת תאורה ושמע מיוחדת שתנוע יחד עם המבקר ככל שיתקדם באתר, תאיר על מוצגים שונים, כשברקע קולות שמשחזרים את חוויית החיים בירושלים בתקופת בית המקדש.

בנוסף, במסגרת שדרוג החוויה יצרו בחברה לפיתוח הרובע מיצגים אור-קוליים ש"מחזירים את ההיסטוריה לחיים" ומדמים את חווית ההליכה בשכונה עד לבית המקדש בתקופת בית שני מנקודת המבט של עולי הרגל באמצעות הולוגרמות, אנימציות וסרטונים שמוקרנים על העתיקות.

בחברה לפיתוח הרובע ציינו כי על מנת לאפשר למבקרים לחוות מקרוב את העתיקות נבנו במקום שבילי זכוכית תלויים שמאפשרים לצעוד ממש בתוך בתי השכונה מבלי לפגוע בעתיקות והפסיפסים המיוחדים שנחשפו באתר. בחנוכת המתחם אמרו:

הרצל בן ארי, מנכ"ל החברה לפיתוח הרובע: "ההיסטוריה מתעוררת לחיים ברובע היהודי, המוזיאון המחודש ינגיש לכל המבקרים את תקופת בית שני וייתן הצצה לירושלים בתפארתה. אני רוצה להודות למשרד המורשת, משרד ירושלים ומסורת, משרד התיירות, קרן וואל וקרן סאמיס על התמיכה והמימון למיזם המיוחד, ואני מזמין את כל עם ישראל להגיע למוזיאון ולהתחבר למורשת המפוארת של ירושלים".