מועצת הקבוצות והקהילות המשימתיות - מקו"ם מאגדת תחתיה 14 תנועות חברתיות, הפועלות בגרעינים משימתיים ברחבי הארץ בשותפות עם קק"ל ו-JNF-USA.

משנת 2020 התנועות מפעילות את תכנית חברותא שמטרתה לקדם קהילות לבני הגיל השלישי וקהילות בין דוריות. הקבוצות נפגשות מדי שבוע ומודרכות ע"י חברים וחברות מהגרעין המשימתי.

בפעם השנייה התקיים בירושלים אירוע ארצי לכל הקבוצות.

דנה סמימיאן, רכזת תוכנית חברותא במקו"ם מספרת לנו: "אצלנו במועצת הקבוצות אנחנו מאוד מאמינים בחיזוק של הקהילות - כולל קהילות לגיל השלישי. הרעיון שלנו הוא ליצור קהילות לבני הגיל השלישי ולשים דגש גם על המפגש הבין דורי, זאת אומרת לערבב צעירים, נוער, עם מבוגרים וגמלאים ביחד. כל הגמלאים והגמלאיות שלנו שנפגשים לאורך כל השנה, מגיעים לאירוע השנתי בירושלים, זה אירוע מאוד מיוחד, כי בעצם פעם בשנה כל הקבוצות נפגשות".

"השנה, באופן מיוחד, התלבטנו אם אנחנו רוצים בכלל להוציא את הטיול והאירוע, בגלל המלחמה ובגלל המצב שאנחנו נמצאים בו - יש בינינו גם סבים וסבתות שכולים ואחרים שנכדיהם נפצעו בתקופת המלחמה. לכן, התלבטנו מאוד אם יהיה נכון להתכנס, לחגוג ולשמוח. לאחר מחשבה רבה, החלטנו שזו הזדמנות לציין את מה שאיבדנו, את הכאב הלאומי שכולנו חווים מאז השבעה באוקטובר, ועם זאת לשמוח במה שיש לנו; העובדה שאנחנו חלק מחברה ישראלית חזקה ואיתנה. אנחנו מאמינים שהתוכנית מחזקת את החברה ובונה אותה", הוסיפה.

לדבריה, "לאירוע הגיעו כאלף איש - קבוצות מכל מגזרי החברה הישראלית. יש לנו פה יהודים ודרוזים, דתיים וחילוניים, עולים חדשים ועולים ותיקים. זו ממש קבוצה מגוונת", היא מוסיפה.

"היום יש לנו 50 קבוצות בכל רחבי הארץ, אני מקווה שבשנה הבאה אנחנו נכפיל ואולי אפילו נשלש את מספר הקבוצות בעזרת עוד אנשים ועוד שותפים. אנחנו רוצים לגדול ולהיות התנועה והארגון של בני הגיל השלישי בישראל", מצהירה סמימיאן.

המשתתפים בקבוצות הביעו שביעות רצון מהאירוע. משה יצחק לבנדגר, מ'צעירים ברוחם' חברותא לוד, אמר: "אנחנו רוצים לציין לשבח את הארגון למופת של האירוע פעם בשנה. בשנה שעברה היינו בירושלים והשנה בגבעת התחמושת והיה מרגש מאוד".

שרה משה, גם היא מלוד מוסיפה: "ההתכנסות שלנו מהווה איזושהי קבוצה חברתית בה אנחנו מקבלים העשרה, כאשר רוב האנשים ברוב הזמן, נשארים בבית ומנותקים מהחברה".

השרה אורית סטרוק סיכמה: "אנחנו זוכים להיות שותפים במיזם הזה ואני מאמינה שחברה מתוקנת היא כזו שנותנת מקום לאנשים המבוגרים. זה אחד הדברים שמבדילים בין עם ישראל ובין חברות אחרות. בעם ישראל יש לנו 'והדרת פני זקן'. 'והדרת' - זה לא רק טיפול באדם הזקן אלא להדר אותו - לראות בו את מרכז הבית והחברה. להבין שיש לך הרבה מה לקבל ממנו ולהעצים אותו משום שיש מאחוריו היסטוריה ארוכה שחשוב לשתף בה את כל שאר בני החברה. לכן, המיזם הזה הוא כל כך משמעותי לבניין שלנו כולנו כחברה נכונה, מתוקנת, ומוסרית".