הרב אריאל בראלי והרב שמואל אליהו
הרב אריאל בראלי והרב שמואל אליהוצילומים: אריה מינקוב ואלישע גרוסברג

טרור ההצתות ביו"ש: בעקבות גל השריפות שהולך ומתגבר בשבועות האחרונים ביהודה ושומרון, יצא היום (ראשון) רבה של העיר צפת - הרב שמואל אליהו בקריאה לציבור לתמוך בגיוס החירום אליו יצאו בגבעות ובחוות, במטרה לרכוש במיידי ציוד כיבוי נוסף שיאפשר להתמודד עם ההצתות הערביות.

לסיוע בקמפיין הגיוס לחצו כאן

"אויבנו חלוקים על מה שכתוב בתורה שה' נתן את ארץ ישראל לעם ישראל", אמר הרב אליהו, "ואומרים עלינו שאנו ליסטים שכבשנו את הארץ ומנסים להילחם בנו באמצעות הצתות ושריפות כדי למנוע את התיישבות היהודים בארץ ישראל".

הרב הוסיף ואמר: "קמה לה כעת חבורת יהודים צדיקים ששמה לה למטרה להילחם בשריפות הללו. צריך לעזור להם ומצווה לעזור להם, ככה מיישבים את ארץ ישראל. כי אתה ה' באש הצתה ובאש אתה עתיד לבנותה. הם מדליקים אש - אנחנו נבנה בעז"ה", חתם הרב אליהו.

הרב אריאל בראלי, רב הישוב בית אל הצטרף אף הוא לקריאה לתמוך בגיוס החירום: "אני קורא לכם להצטרף למצוות יישוב ארץ ישראל בהידור", קרא הרב לציבור. "בכל הנקודות ברחבי הארץ שבאמת גואלים את אדמת ארץ ישראל, צריכים עכשיו ציוד חשוב לכיבוי שריפות שמוצתות על ידי אויבנו הארורים. כל מי שמסייע להם יכול לתת אז הסיוע כמעשר כספים בלב שמח, ומקיים מצווה של ישוב ארץ ישראל", הוסיף הרב.

לסיוע בקמפיין הגיוס לחצו כאן

כזכור, בשבועות האחרונים החל גל הצתות כבד ביו"ש, ונראה כי השריפות הפכו לאחד מכלי הטרור האפקטיבים ביותר. כמעט מדי יום מציתים פורעים ערבים מוקדי שריפות ביהודה ושומרון, מרביתם בשטחי המרעה של הגבעות והחוות שנאלצות להתמודד בכל פעם עם נזקים כבדים ביותר.

בשונה משריפות באזורים בנויים, כאן מדובר לרוב בהצתות ענק בשטחים פתוחים שאין דרך לכבותן באמצעות כבאיות. כך מוצאים את עצמם התושבים בשטח יחד עם עשרות מתנדבים מהאזור נאבקים בלהבות במשך שעות, באמצעות מחבטי כיבוי ומפוחים מוטוריים שהפכו לכלי היעיל ביותר לכיבוי השריפות.

מרגע ההצתה נפתח שעון חול, ובאם לא הספיקו בחווה לכבות את הדליקה, כעבור זמן קצר היא הופכת לשריפת ענק. בעקבות המצב יצאו בגבעות ובחוות בגיוס חירום לרכישת ציוד עבור התושבים, שיאפשר לתת מענה מהיר להצתות.

"לצערי זה לא מדובר בתקשורת, אבל אנחנו נמצאים כאן כבר שבועות ארוכים במלחמה מלאה כנגד טרור ההצתות", אמר היום עמישב מלט, תושב גאולת ציון ואחד מיוזמי גיוס החירום. "כמעט מדי יום כל התושבים כאן בנקודות ההתיישבות באזור מקבלים הקפצה לשריפה אחרת ולעיתים אפילו 2 או 3 שריפות ביום".

מלט הוסיף וסיפר: "ב"ה ישנה היענות מדהימה ובכל אירוע כזה קופצים בתוך דקות מאות תושבים מהאזור, אך רובם חסרי ציוד ואמצעים. מתוך הבנה שהדבר שנחוץ כעת בדחיפות הוא ציוד כיבוי איכותי שיהיה מוצב ונגיש בכל גבעה או חווה ביו"ש בזמן אמת, יצאנו בגיוס חירום לרכישת עשרות מפוחים ומחבטים שיועברו לתושבים בשטח".

"את הפורעים הערבים מערכת הביטחון חייבת לעצור ולהתייחס לתופעה כאל טרור לכל דבר, אך במקביל התפקיד שלנו הוא לייצר גב הגנתי חזק בשטח. בכל השנה חלוצי הגבעות והחוות הם אלו שנמצאים בשביל כולנו בחזית ההתיישבות, וכעת כשהם עומדים בקו האש החובה שלנו לתמוך בהם במאבק בטרור ההצתות", הוסיף מלט.

לסיוע בקמפיין הגיוס לחצו כאן