יהודה כהן הי"ד
יהודה כהן הי"דצילום: באדיבות המשפחה

מיזם חדש: "עוז ליהודה" חברותות לימוד בין תושבי היישוב הוותיקים, הלומדים בקביעות עם אחד מצעירי היישוב המצוי במהלך השירות הצבאי.

בין המקומות שכבר פועל המיזם: שדמות מחולה, כרמי קטיף, גדרה ובקרוב יחל בחספין ובלוד.

כך למשל, שבת אחרי הצהריים, כחצי שעה לפני מנחה, בית הכנסת של שדמות מחולה. ברחבי עזרת הגברים פזורות כעשר חברותות מפתיעות למראה: כל אחת מהן מורכבת מאחד מתושבי היישוב הוותיקים, הלומד בקביעות עם אחד מצעירי היישוב המצוי במהלך השירות הצבאי. כל זאת, במסגרת הפרויקט הלימודי - היישובי "עז ליהודה", המנציח את רס"ן יהודה נתן כהן הי"ד, בן היישוב, שנהג ללמוד בבית הכנסת באותה שעה עצמה, בכל שבת שבה יצא לחופשה. כך מלווים ימי השירות המאתגרים בשעות של לימוד תורה משותף, מעין צידה לדרך לימות השבוע העתידיים.

"כשעה מאוחר יותר, לפני סעודה שלישית, אנו נפגשים כולנו ללימוד קבוצתי ולשיחה קצרה בביתם של הרב דב ותהילה, הוריו של יהודה הי"ד. בשיחה משתפים צעירי היישוב במשמעותו של הלימוד השבועי עבורם – אולי דווקא בשל השותפות עם חברים מבוגרים ומנוסים בהרבה. כל חברותא, כך מסתבר, מעצבת את הלימוד בדרכה שלה ובוחרת בתכנים המתאימים לה. ואולם כולם מסכימים שהעיקר הוא עצם הקביעות: ההרגל, ההתקדמות, גם כשהלימוד נערך בנפרד, בשבתות שבהן נשארים בצבא, והחיבור המתמשך לתורה, גם בתקופות ובמצבים מורכבים ומאתגרים", מספר ד"ר ראובן גפני אשר לומד עם אחד מהחיילים.

לדבריו, הפרויקט הולך ומתרחב. "בינתיים מגיעות פניות ראשונות מיישובים אחרים המבקשים להצטרף לפרויקט, ובשדמות מחולה עצמה מבקשות בנות אחדות לתאם גם עבורן חברותות, במהלך שנות השירות הלאומי. כך הולכת וצומחת חבורת לומדים יישובית ובין-יישובית, המנציחה את דמותו של יהודה כהן וממשיכה את דרכו הייחודית".

הרב אלישע פיקסלר, רב הישוב שדמות מחולה, מרחיב בשיחה עם ערוץ 7 על המיזם. "יהודה כהן היה מ"פ בסיירת גבעתי והצטיין כקצין וכלוחם אך לא פחות מכך התמיד יהודה הי"ד והקפיד על לימוד התורה. בכל שבת שהגיע לבית הוריו, במושב שדמות מחולה, קבע יהודה עיתים לתורה ולמד בחברותא עם אחד מתושבי הישוב, במשך למעלה משש שנים", הוא מספר.

לדבריו, המודל בשדמות מחולה מהווה דגם לקהילות נוספות. "לימוד זה הביא לקשר עמוק ביניהם, למיזמים משותפים בנושאי חסד, לשיחות נפש ולחברות של ממש. מיד לאחר נפילתו הושק מיזם 'עוז ליהודה' שנועד לשכפל דגם זה ולהעתיקו לקהילות נוספות ברחבי הארץ. ישנם ברוך ה' לא מעט התארגנויות של חברותות ולימוד, אך המיוחד במיזם זה הוא הלימוד הישיר, פנים אל פנים, בין בני הקהילה לבין החייל.

החברותא והלימוד בין חברי אותו ישוב ואותה קהילה יוצרים ביחד יוצא דופן. ברוך ה', המיזם מתרחב אט אט ובנוסף להרחבת המיזם בשדמות מחולה, החלו ללמוד גם במקומות נוספים, בין השאר בישוב כרמי קטיף, בגדרה ובקרוב בעזרת ה' בחיספין, בלוד ובמקומות נוספים.

בשיח חיילים שהתקיים לא מזמן התבטא אחד החיילים ואמר 'החברותא עם תושב הישוב מרימה אותי לכל השבוע'. ואילו אחד התושבים אמר לאחר לימוד עם חייל בן ישובו 'זכיתי להכיר את אחד מצעירי הישוב שלנו ולראות את הקשר המיוחד שלו לעם ולתורה'", מסכם הרב.