הרב משה צבי נריה זצ"ל
הרב משה צבי נריה זצ"לצילום: אתר בני עקיבא

זקן המשגיחים הרב אברהם פולק זצ"ל (95), משגיח ישיבת סלבודקה קרוב ל-70 שנה, שהלך לעולמו אתמול (א'), היה בין תלמידיה הראשונים של ישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה והיה קשור לרב משה צבי נריה זצ"ל, "אבי הכיפות הסרוגות" ומייסד מרכז ישיבות בני עקיבא.

נכדו, הרב יצחק נריה, שמשמש היום כראש ישיבת תורה בציון מתאר את הימים ההם: "הרב אברהם פולק זצ"ל, מזקני הדור בציבור החרדי אכן למד בישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה, אבל בניגוד למה שפורסם בעיתונות החרדית - הרב משה צבי נריה זצ"ל מעולם לא היה בקפריסין. הוא שלח לשם את הרב ברויאר כדי שילמד עם הפליטים, ואכן הייתה שם מסגרת של ישיבת בני עקיבא בקפריסין שטיפלה בפליטים ונקראה 'ישיבת בני עקיבא קפריסין' והרב פולק היה חלק מהנערים. מטבע הדברים כשאישרו לו לעלות לארץ כניצול שואה הוא הגיע לכפר הרא"ה ללמוד בישיבה, והרב והרבנית היו לו לאבא ואמא בישיבה".

על המעבר לישיבת סלבודקה אמר הרב נריה: "באותה תקופה כשהוא סיים את לימודיו בכפר הרא"ה לא היו ישיבות הסדר, ובישיבת מרכז הרב היו בעיקר אברכים מבוגרים ולכן כשהרב משה צבי נריה ראה שהרב פולק מתאים לעסוק ולגדול בתורה הוא כיוון אותו, לא ללכת להתיישבות כמו הרבה נערים בני גילו, אלא לעסוק בתורה.

ישיבת סלבודקה שנפתחה אז בגבעת רוקח היוותה עבור הרב פולק בית חם שקלט אותו אליה. בין היתר, מכיוון שהישיבות אז לימדו ודיברו בשפת האידיש וזוהי הייתה שפת האם שלו".

על הקשר המיוחד בין הרב פולק והרב נריה הוסיף: "הרב אברהם פולק זצ"ל הכיר טובה גדולה מאוד לרב משה צבי ולרבנית רחל נריה ואף התרגש מאוד לפגוש את אחד הנכדים ואמר עליו שהוא מאוד דומה לסבתא שלו הרבנית רחל. יש להצטער צער גדול על הנתק בין הציבורים ועל כך שאנשים מנסים להסיק מסקנות במציאות של השנה הזאת ממה שהיה לפני קום המדינה. הדברים לא דומים ואין מה להשוות, ובפרט אחרי שהתפתח עולם ציוני מפואר, אי אפשר לדמות מילתא למילתא ולהשוות מה שהיה אז למה שקורה היום. מהניתוק בין הציבור הדתי לאומי לציבור החרדי עם ישראל רק מפסיד".

מנכ"ל מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא אלחנן גלט, סיכם: "האור הגדול של ישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה מאיר כבר עשרות שנים את עולם התורה. עולם התורה הציוני-דתי ברוחו הגדולה של הרב משה צבי נריה זצ"ל מתעצם משנה לשנה עם עוד ישיבות ואולפנות ועוד תלמידי חכמים וגדולי תורה. אין ספק שהקשר המיוחד בין הרב פולק לרב נריה היה חלק משמעותי בדרכו של הרב פולק זצ"ל שזכה להיות אחד מעמודי התווך של הדור שלנו".