יהודה ולד, מנכ”ל מפלגת הציונות הדתית
יהודה ולד, מנכ”ל מפלגת הציונות הדתיתצילום: ערוץ 7

שש הערות חשובות על החוק והדרך לגייס עוד חרדים לצבא:

א. הצבא אצלנו הוא קודש. אין פה נטל אלא זכות גדולה. אנחנו משרתים ביחידות הכי קרביות ומתגייסים באחוזים הכי גבוהים. אנחנו בציבור הדתי לאומי מוכיחים שאפשר לשלב ספרא וסייפא. אנו גאים במוסדות החינוך שלנו, בישיבות ומכינות שמגדלים את כל אותם לוחמים וחולמים.

גם אני אחרי חמישה חודשי מילואים ולחימה בחאן יונס, וכבר עם צו נוסף לצפון בקיץ, כך רבים מאנשי המפלגה, משפחתינו וחברינו,

אף אחד לא צריך להסביר לנו את העומס שעל כתפי אחוז קטן באוכלוסייה ואת הצורך בשינוי, אנחנו חיים אותו.

ב. אנחנו בצער גדול על הציבור החרדי שלא מתגייס, שלא רואה כמונו את הזכות הגדולה בתקומתה של המדינה ולא משלב שרות צבאי משמעותי עם לימוד תורה. ארועי ה-7 באוקטובר והאיומים הביטחוניים על המדינה מוכיחים לנו יותר מתמיד שמה שהיה לא יכול להמשיך. אנחנו חייבים צבא גדול וחזק.

אנחנו חייבים שהציבור החרדי ייכנס תחת האלונקה. אנחנו לא רק מבקשים זאת. אנחנו זועקים ודורשים זאת מעומק ליבנו.

ג. עכשיו השאלה היא איך גורמים להם להתגייס, איך משנים את המצב. אפשרות אחת בכפיה- נחוקק חוק אגרסיבי שיכפה על כל החרדים להתגייס מיד.

מה תהיה התוצאה? הם יתבצרו בישיבות, ילחמו מלחמת קודש בשוטרים שנשלח להביא אותם לבקו"ם, דם יישפך ברחובות, מלחמת אחים, בתי הכלא יהיו מלאים חרדים. הם יהפכו לנטורי קרתא ושונאי המדינה. לא יתגייס עוד חרדי אחד.

אפשרות שניה בהידברות והסכמות. להבין שיש פה תהליך עמוק שהם חייבים לעבור ותהליך שגם הצבא חייב לעשות כדי לפתוח עוד ועוד מסגרות מתאימות לגיוסם. כך גם קבע דוח שקדי שהגיש את המלצותיו לרמטכ"ל בנושא - הצבא לא עושה מספיק.

ד. חלק גדול מהציבור החרדי עבר תהליך משמעותי. יש שם הבנה סוף סוף שהם חייבים להצטרף למשימה.

הם בעבר התנגדו בכל תוקף לחוק המוצע שכתב בני גנץ, גפני אמר על החוק בזמנו: "אחד מרגעי השפל של הפוליטיקה הישראלית. חוק עלוב,מבזה, משפיל, אנטי-יהודי, אנטי-תורה".

אבל לחצנו והם היום מבינים שהם חייבים להסכים לו ולשינוי. זה חוק שאפילו יאיר לפיד תמך בו כנסת הקודמת וראה בו שינוי משמעותי והיסטורי לגיוס חרדים.

החוק של גנץ הוא נקודת התחלה לדיון ולתיקונים שיאפשרו גיוס של עוד ועוד חרדים. הוא תחילתה של דרך משמעותית לשינוי משמעותי. אנחנו נתעקש על זה.

ה. אנחנו יכולים להתנגד לחוק. המשמעות היא שהממשלה תיפול. החרדים קיבלו הבטחה מבני גנץ והשמאל שאם הם יפילו את הימין הם יקבלו חוק גיוס פחות קשוח משמעותית עבורם. זה ברור לכם שהקמפיין שמתנהל בתקשורת בליווי אנשי קפלן והשמאל אין מטרתו לגייס חרדי אחד אלא להפיל את הממשלה.

מי שזעק ושרף בכל כוחו את הרחובות לפני שנה כשניסו להעביר בצורה דמוקרטית תיקון במערכת המשפט ודרש שיח ושותפות והסכמות בין הצדדים, פתאום בנושא הזה רוצה לכפות דעתו על מי שחושב אחרת ממנו בכח, בלי שיח, בלי פשרות בלי הסכמות. אל לנו להיות תמימים.

ו. בעמדה הערכית הזו גם תומך רוב גדול של הציבור הדתי לאומי לפי כל המחקרים והסקרים שנעשו בעניין.

יש לנו אתגרים עצומים במלחמה- להמשיך לנצח את חמאס בדרום, להחזיר את החטופים ולפעול בכל הכח מול האויב בצפון, יש חשיבות לשמור על יציבות של ממשלה בלי תומכי טרור או תומכי מדינה פלסטינית, כזו שתשמור על האחדות בעם ולא תוביל למלחמת אחים.

וכן כזו שתוביל מתוך אמון שינוי אמיתי בגיוס החרדים, לצבא ולשוק העבודה. זו משימתנו, זו דרכנו. אנחנו לא מתביישים בה, תורה ועבודה. תורה וצבא.

וכן, אנחנו לא מפחדים מדרך ארוכה. אנחנו מתפללים שיהי רצון שכל מעשינו ימצאו חן ושכל טוב בעיני אלוקים ואדם.

שנתבשר בשורות טובות.

הכותב הוא מנכ"ל מפלגת הציונות הדתית