מוקד קדושת החיים של מכון פוע"ה יערוך ביום שלישי י"ט בסיון (25.6.24) משדר דיגיטלי מיוחד ללא עלות בנושא שאלת ההנשמה עבור משפחות שעלולות להידרש לשאלה הזו בהמשך הדרך.

לקראת המשדר שוחח הרב צבי ארנון מראשי אגף "קדושת החיים" במכון פוע"ה עם פרופ' ישי עופרן, מנהל המחלקה ההמטולוגית בבית החולים שערי צדק. הרב ארנון מציין תחילה שהכוונה בהנשמה אינה למסכת חמצן אלא הרדמה והנשמה באמצעות צינור העובר דרך הגרון לריאות.

"מבחינת הרופאים - הנשמה היא אחד מאמצעי הטיפול. המטרה שלה היא להגיע למצב שהחולה מתאושש מהנשמה, יוצא ממנה ויכול להתקדם לשלבים הבאים של הטיפול. מטרת ההנשמה היא שלא יצטרכו אותה. לכן היא נמצאת אצל הרופאים בראש כאמצעי, בהרבה מאוד מצבים, שבהם המצב חמור וקשה לנשום או שצפויות פרוצדורות קשות. ככל שידברו עם הרופאים מוקדם יותר על הנושא הזה - תיאום הציפיות בין המשפחה לבית החולים יהיה גבוה יותר", מסביר פרופ' עופרן.

להרשמה למשדר המיוחד בנושא הנשמה מלאכותית לחצו כאן

לדבריו, "לפעמים יש משפחות מפחדות לדבר מוקדם עם הרופאים על הדבר הזה. יש מין סטיגמה, שהיא לא נכונה, שאומרת שאם אני אדבר עם הרופא על האפשרות של הנשמה, אז הרופא פחות יתאמץ עבורי. אני רוצה להגיד שזה ממש לא נכון. אם יש לאדם רצונות או דברים לגבי איך הוא רוצה לעבור את הטיפול וממה הוא מפחד וחושש ומה היה רוצה שלא יקרה - זה תמיד יכול להיות על השולחן. אנחנו כרופאים בהחלט מבינים את הדואליות הזאת של אדם שרוצה להתאמץ עד הסוף ולקחת את כל הסיכויים כדי לחיות - ומצד שני לא רוצה טיפול שלא יביא אותו בחזרה לחיים טובים".

הוא מציין כי "כאשר עומדים בפני דילמות משמעותיות של טיפול מאוד קשה, כאשר מופיעים סיבוכים נשימתיים אפילו בשלב שמסתדרים עם החמצן כשלכאורה לא צריך הנשמה, אם מדובר באדם שיש עוד דרך לפניו והטיפול עוד מורכב - בהחלט הייתי מציע לדבר עם הרופאים על זה מוקדם, להגיד מה עמדתכם - ואם אינכם בטוחים - לדבר עם המשפחה ועם מי שמתייעצים איתו במקביל לשיח עם הרופאים".

הרב ארנון מדגיש כי "סוגיית ההנשמה היא סוגיה קשה, כיוון שמצד אחד אם לא ננשים הרי שאדם יכול בזמן הקרוב לסיים את חייו. מצד שני אם ננשים כשלא צריך - ואני לא עוסק כרגע בשאלה מתי צריך ומתי לא - יכול להיות שאדם יהיה מונשם תקופה מאוד ארוכה. יש עניין חשוב בלשאול את השאלה בזמן. ואנו מדגישים זאת בהכשרות שאנו מקיימים לצוותי רפואה".

על כך אומר פרופ' עופרן כי "בכל פעם שיש זמן ודאי שאשאל את המשפחה. אם יש מקרה חירום שעכשיו חייבים לקבל החלטות ממש מהירות - ודאי שלא אשאל. השאיפה היא להיות מתואם עם החולה".

"כרופא אני לא מסתכל על הנשמה כתהליך שמנותק מיתר הטיפול. אדם שמגיע להנשמה, בגלל מחלה שאני חושב שאני יכול לטפל בה והוא יכול להחלים מהמחלה, אני בוודאי יותר אמליץ על הנשמה. לעומת זאת, הנשמה - כאשר ברקע יש מחלה שאינה ברת החלמה והתהליך הוא בעצם האחר ולא בר ריפוי או לא בר אפילו הטבה - אז נטיית הלב של כולנו כרופאים היא לא להמליץ על הנשמה".

במשדר המיוחד בנושא ההנשמה ישתתפו הרב אריאל וידר מראשי אגף קדושת החיים, ד"ר יהונתן בר נור רופא בכיר בטיפול נמרץ מרכז רפואי "ברזילי, ואשירה בן שחר אחות אונקולוגיות ופליאטיבית מחוזית קופת חולים כללית מחוז ירושלים.

להרשמה למשדר המיוחד בנושא הנשמה מלאכותית לחצו כאן

הצפייה במשדר היא ללא עלות , יש להירשם מראש בקישור המצורף. המשדר מיועד למשפחות, רבנים ולכל מי שמעוניין להרחיב ידיעותיו בנושא.

לשאלות בכל נושא ניתן לפנות למוקד קדושת החיים בכל שעה 079-5555955