אביהם של הלל ויגל יניב, הרב שלום, בנו צור ודגן
אביהם של הלל ויגל יניב, הרב שלום, בנו צור ודגןצילום: רועי חדי

כשנה ושלושה חודשים לאחר שנהרגו בפיגוע ירי ורגע לפני חג השבועות, התקיימה הכנסת ספר תורה לזכר הלל ויגל יניב הי"ד שני האחים שנרצחו יחד בפיגוע הירי המזעזע בחווארה ב27 לפברואר שנה שעברה.

בהכנסת ספר התורה נכחו בני המשפחה. רב הישוב הר ברכה הרב אליעזר מלמד, בני משפחת הגיבור יהונתן לובר הי"ד שנהרג בלחימה בעזה, ראש מועצת שומרון יוסי דגן ויו"ר ועד הישוב יוני הישראלי.

יוסי דגן אמר בהכנסת ספר התורה: "אחרי הפיגוע הייתי בנסיבות הכי קשות שיכולות להיות עם ההורים של הלל ויגל הי"ד, אסתי ושלום יניב בבית החולים בלינסון ואח"כ בבית המשפחה. והיום כשהסתכלתי בעיניים שלהם ידעתי שעם ישראל ינצח, כשראיתי את הרב שלום כשנפגשנו בבית עם ספר התורה, וכתבנו יחד את האותיות, וכשראיתי את הרב שלום מחזיק את ספר התורה, ורוקד יחד עם הבן שלו בשמחה כל כך גדולה, הסתכלתי בעיניהם וידעתי שעם ישראל ינצח. עם שמחובר לקדושה, שמחובר ככה לתורה והארץ - ינצח".

"משפחת יניב מסמלת כל כך הרבה אצילות, כל כך הרבה קדושה. כל כך הרבה ענווה, כאן בהר ברכה: אהבת התורה, אהבה לנוער, אהבה לחיילים, אהבה לעם ישראל, וזוהרים כל כך - לכל עם ישראל, לא רק לקהילה בהר ברכה.

אני רוצה להגיד לכם משפחה יקרה, אסתי והרב שלום יניב, אנחנו אוהבים אתכם מאוד, אתם מהווים מודל לכולנו, תדעו את זה גם בשעות הקשות וגם בשעות השמחות האלו בשם כולם. בשם כל ההתיישבות בשומרון בשם כל עם ישראל, אנחנו כולנו מברכים אתכם ומתברכים יחד איתכם שהקדוש ברוך הוא ישלח לכם אור ושמחה ואושר ותראו הרבה נחת מהצאצאים שלכם ושתזכו לראות המון נחמה בנחמה הכי גדולה שהיא בניין ארץ ישראל".

"אנחנו מתפללים מכאן על חיילי צה"ל, כוחות הביטחון, על המתנחלים כאן, ביהודה ושומרון, בגבול עזה, בעוטף עזה, בגבול הצפון על אחינו ואחיותינו החטופים, על הפצועים, על כל עם ישראל, שמכוח העוצמה הרוחנית של משפחת יניב מכוח העוצמה הרוחנית של היישוב הזה שבנוי על תורה, בחוד של תורה, בחוד של ישוב הארץ בהר ברכה שהקדוש ברוך הוא יתן לעם ישראל כוח של אחדות, כוח של ערכים וכוח של ניצחון צבאי גדול בעזרת ה', צבאי ואזרחי של בניין הארץ בעזרת השם".

ספר התורה נתרם על ידי ננסי ופיל רוזנבלט, חני והירבי זאקארי, תמי וקני צ'וואמה לבקשתו של ראש מועצת שומרון, שפנה אליהם באופן אישי, בבקשה שיתרמו את ספר התורה לזכר האחים, זאת כחלק מפעילות יחידת קשרי החוץ של המועצה.

הרב שלום. אביהם של הלל ויגל יניב אמר בהכנסת התורה: "מה ההסבר לפסוק בקהלת לֵב חָכָם לִימִינוֹ וְלֵב כְּסִיל לִשְׂמֹאלוֹ (קהלת פרק י' פסוק ב'): הכוונה, כשהיהודי פותח את הספר הוא תמיד מסתכל על צד ימין, מה הוא הספיק ללמוד, מה הוא הספיק לעשות? וההסתכלות הזאת מעוררת בו גם עין טובה על משהו אחר לעשות.

הלב של הכסיל מסתכל תמיד על צד שמאל, על אותם דפים שהוא לא הספיק ללמוד, על אותם דפים שהוא אומר לעצמו: "כמה לא למדתי, אני לא אספיק ללמוד אותם", וכל הזמן הוא מסתכל על החוסר - מה הוא לא הספיק, מה הוא צריך לעשות, וכמה הוא לא בסדר. וצריך להסתכל על זה גם בחיים.

גם אנחנו כשאבדנו את הילדים שלנו. אז באמת אנחנו יכולים, להסתכל ולהגיד: "איך היינו יכולים להיות עם יותר ילדים, ועם יותר נכדים. ואיך שולחן שבת היה נראה קצת יותר מלא, ויותר שמח, וכל תסכול שקורה בבית - זה בגלל כל הצער שאנחנו עוברים וכו'. מצד שני אפשר גם להסתכל אחרת: "כמה הספקנו, איך קיבלנו את הלל ויגל בהשאלה, והמבט צריך להיות עם הפנים קדימה. ועם זה אנחנו משתדלים להתמודד בגבורה. יש ימים יותר טובים, ויש ימים פחות טובים, אבל בגדול אני חושב שאנחנו לאט לאט מתאוששים. מאחל לעצמנו שבעזרת ה' נקבל בחג שבועות הזה את התורה באורה".