עמיחי שיקלי ונפתלי בנט
עמיחי שיקלי ונפתלי בנטצילומים: יונתן זינדל, פלאש 90 וחיים צח, לע"מ

השר עמיחי שיקלי עונה לראש הממשלה לשעבר נפתלי בני שפרסם מוקדם יותר היום (חמישי) פוסט תחת הכותרת 'עוד נכונן כאן מדינה שראויה לעם הזה'.

"היום לפני שלוש שנים הפרת את שבועתך למאות אלפי בוחרים שלא להקים ממשלה עם מי שתומכים בתביעת קציני צה"ל בהאג, שלא להיות שותף לחרם על מפלגת הימין הגדולה ביותר, שלא להקים ממשלה עם מפלגה אסלאמיסטית מסוכנת", כתב שיקלי.

הוא הוסיף "הפרת גם את השבועה שלא לדרוש את ראשות הממשלה עם פחות מעשרה מנדטים. אחרי שני כטבמ"ים שירה חיזבאללה חתמתם איתו על הסכם כניעה מביש תוך וויתור על גבולנו הימי ומשאבי אנרגיה פוטנציאלים. נכנעת ללחצי הממשל האמריקאי ולמעשה פירקתם את הסכמי אברהם תוך השבת הסוגייה הפלסטינית למרכז הזירה. הכנסתם עשרות אלפי פועלים עזתים ללא שום בקרה ופיקוח ועוד התגאתם בזה".

לדבריו "נמנעת מסיכול בכירי חמאס מחשש שהממשלה תפורק, לראשונה במבצע צבאי נמנעתם לחלוטין מפגיעה בחמאס מתוך הנחה שהוא שחקן רציונאלי שחותר לרגיעה".

שיקלי התייחס לממשלה הנוכחית וציין כי "יש הרבה מה לתקן ולשפר אין ספק. המלחמה הזו היא קשה ומורכבת, תולדה של תהליכי עומק מאוסלו, עבור לנסיגה מלבנון ומגוש קטיף. היא מתנהלת תחת לחץ בינלאומי שכמותו לא ידענו מעולם אבל בוא נהיה ישרים לו לפיד היה עכשיו ראש ממשלה שנינו יודעים שספק אם הייתה פעולה קרקעית עצימה בעזה, בוודאות לא הייתה פעולה ברפיח וכנראה הייתם צועדים יחד עם בלינקן לאור שקיעה אל הקוראלס של עסקת כניעה".

"תחסוך מאתנו את פוזת האביר על הסוס הלבן, הונית ושיקרת מאות אלפים והתיישבת אך ורק מכוח סחיטה ורמייה בכיסא ראש הממשלה", סיכם.

בנט כתב הבוקר פוסט על תקופת כהונתו כראש הממשלה. "היום לפני שלוש שנים נשבעתי אמונים כראש הממשלה ה-13 של מדינת ישראל. במשך קצת יותר משנה שירתתי אתכם אזרחי ישראל כשעמדתי בראשה של ממשלה שעד לאותו רגע הייתה נראית בלתי אפשרית. אחרי ארבעה סבבי בחירות, מגיפת קורונה, משבר כלכלי, מאות אלפי מובטלים ומדינה שנמצאת בשיתוק - שרים משמאל ומימין החליטו לשים בצד את כל המחלוקות ולהתכנס ביחד למען הצלת מדינת ישראל".

"בשנה הזו, יחד עם חבריי, הזנקנו את ישראל קדימה. המדינה חזרה להיות מנוהלת. הממשלה השיבה את האמון לציבור ככזו ששמה בראש מעייניה את האזרחים. הלו"ז של שרי הממשלה היה מוקדש כולו לקידום נושאים הקשורים לתפקוד היומיומי של מדינה. דאגנו לכל אזרחי ישראל, ולא העמדנו מגזר אחד לפני האחר. ידענו להגיע בינינו לפתרונות גם ברגעי מחלוקת. אמנם שילמתי מחיר אישי ומשפחתי כבד, אך בשנה אחת הספקנו מה שממשלות אחרות לא מספיקות בארבע שנים, כי עבדנו ביעילות. ובעיקר- עבדנו ביחד ולמענכם", הדגיש בנט.

לטענתו, "הקמת ממשלת החירום הזו שאני כל כך גאה בה, הייתה הכרחית באותה העת כמו אוויר לנשימה. היא הוכיחה שאת ישראל אפשר להוציא מהבוץ, ואפילו במהירות- אם רק נהיה ביחד ונעבוד ביחד. ברצון טוב. בשיתוף פעולה. היום יותר מתמיד, המציאות הבלתי נתפסת בה אנו חיים מאז השבעה באוקטובר מחייבת הנהגה שיודעת לאחד את העם ולעשות את הדבר הבסיסי ביותר שצריכה לעשות ממשלה: לשים את האינטרס של מדינת ישראל לפני כל שיקול אחר, לפעול בתבונה מול הקהילה הבינלאומית, להכניס את כל חלקי העם למעגל השירות ולנהל את המערכה עם מטרות ברורות עד להכרעת אויבינו".

"אני מדבר עם אזרחים רבים שנמצאים בייאוש אמיתי. אנשים רבים נמצאים בחרדה קיומית למדינת ישראל, וחשוב לי לומר לכם שגם עכשיו כשהכל נראה בלתי אפשרי זה כן אפשרי. חברים, עשינו זאת אז, ואפשר לעשות זאת שוב. כי יש לנו עם של אריות. במיוחד הדור הצעיר. אריות ולביאות. מתוך התהום והכאב העצום התגלה בקרבנו אור גדול של לוחמים אמיצי לב ואזרחים אכפתיים. עם ממשלה מקצועית, מנהיגות אמיתית ואחדות בינינו - זה אפשרי, והרבה יותר מהר ממה שחושבים. עוד נכונן כאן מדינה שראויה לעם הזה", סיכם.

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב לדברי בנט: "עם ממשלה מקצועית, מנהיגות אמיתית ואחדות בינינו - זה אפשרי, והרבה יותר מהר ממה שחושבים".