מיכל זליקוביץ פורום ‘הצופיות’צילום: ערוץ 7

ועדת המשנה לענייני איו"ש בראשות ח"כ צבי סוכות, התכנסה לדיון שעסק במדיניות ונהלי הכנסת עובדים פלסטיניים לאזורי התעשייה וההתיישבות ביו"ש.

סא"ל מורן חדד ראש ענף תיאום אזרחי עדכנה כי המנהל האזרחי הקפיא 78 אלף אישורי עבודה לפלסטינים. "כדי להתמודד עם התופעה התחלנו תהליך של הקפאת רישיונות תעסוקה בשבוע שעבר, המשמעות אומרת שברגע שהשוטר עוצר את אותו פועל ורואה שאין לו רישיון בתוקף הוא יכול לעצור אותו. מדובר על 78,000 רישיונות שהוקפאו, כשלפני המלחמה היו 105,000".

"ההיקף הולך ומצטמצם גם ללא קשר אלינו. 8,000 מוחרגים ומאושרים לכניסה לישראל. הסוגיה הזו של הקפאת הרישיונות אמורה לתת מענה. יש כללים מאוד ברורים למעסיקים, שכוללים נקודת איסוף מהמעבר עד לאזור העבודה. ככל שהוא יוצר מהאזור שאושר לו הוא עבריין ומשטרת ישראל תטפל בו", הוסיפה.

מיכל רובין, קמ"ט תעסוקה במנהל האזרחי, ציינה כי "טרם המלחמה בהתיישבות כולל אזורי התעשייה היו כמעט 40 אלף רישיונות פעילים, מותכם 17 אלף באזורי התעשייה. היום אנחנו עומדים על 25 אלף רישיונות פעילים מתוכם 14,500 באזורי התעשייה. להתיישבות נכנסים בודדים. כל התהליך לרישיונות העבודה נעשה דרך רשות האוכלוסין וההגירה והמנהל האזרחי מקבל את הרשימה, בודק אותם מבחינה ביטחונית ואם הם עומדים בקריטריונים אז מאשר".

סא"ל אליצור טרבסלי, קצין הגמ"ר בפיקוד מרכז, הזכיר כי "בדיון הקודם העלו את הבעיה איך אנחנו מאפשרים הכנסת פועלים וניתן לזה הפתרון דרך ועדת החריגים, להכניס פועלים פלשתינים ליישובים באיו"ש".

לדבריו, "נתנו מענה בהקשר של הקריטריונים ואפילו החמרנו בהם. אם בעבר כדי להכניס פועלים היה אפשר לסגור את זה דרך הרבש"צ היום הדרך יותר ארוכה כדי לא להכניס את הישובים והמועצות לסחרור. יש אבטחה יותר גדולה, בדיקות יותר קפדניות ומעמיקות. אף אחד לא כופה הכנסת פועלים, לא על ראשי המועצות ולא על המפעלים, אף אחד לא מכריח אף אחד. יש עשרות פניות של יזמים פרטיים להכנסת פועלים ליישובים, כדי לאפשר להם את המנגנון הפנייה צריכה להיות מהרשות עצמה וזה מגיע אלינו לוועדת חריגים אבל אין שום דבר בכפייה".