ביידן וזלנסקי
ביידן וזלנסקיצילום: דוברות הבית הלבן

כנס מנהיגי מדינות 7-G המתקיים באיטליה הביא את מנהיגי המעצמות להחלטה על העברת 50 מיליארד דולר כסיוע לאוקראינה במלחמה נגד רוסיה, כאשר הכסף יגיע מנכסים רוסיים מוקפאים שיופשרו על ידי ארה"ב ומדינות אירופה.

הנשיא ביידן אמר לאחר ההחלטה כי "זו תזכורת נוספת לרוסיה שאנו לא נסוגים. הוא לא יכול לפלג אותנו, ואנחנו נהיה עם אוקראינה עד שהם ינצחו במלחמה הזו". ראש ממשלת בריטניה, רישי סונאק, אמר כי "ההסכם להעברת 50 מיליארד דולר לאוקראינה הוא 'משנה משחק'".

בנוסף חתמו ביידן ונשיא אוקראינה זלנסקי על הסכם בטחוני דו-צדדי למשך 10 השנים הקרובות שהוגדר על ידי מנהיגי אוקראינה כ"היסטורי". ההסכם קובע כי צבאות ארה"ב ואוקראינה יקיימו אימונים משותפים וכן משלוחי נשק. מלבד הסיוע לאוקראינה התייחסו מנהיגי 7-G גם למלחמה בעזה, ובחרו להתייחס דווקא למבצע הישראלי ברפיח ולגנות אותו.

"אנו מודאגים מההשלכות של הפעולות הקרקעיות המתמשכות ברפיח על האוכלוסייה האזרחית, ומהאפשרות של מתקפה צבאית רחבת היקף שתהיה לה השלכות הרות אסון נוספות על אזרחים. אנו קוראים לממשלת ישראל להימנע מתקפה כזו, בהתאם לחובותיה על פי המשפט הבינלאומי", נמסר בהצהרת מנהיגי 7-G.

בנוסף פורסמה הצהרה נוספת בה בחרו המנהיגים לגנות דווקא את "אלימות המתנחלים" ללא התייחסות למתקפה הרצחנית של החמאס ב-7 באוקטובר. "על כל הצדדים להימנע מכל פעולה חד-צדדית שתערער את הסיכוי לפתרון שתי מדינות, לרבות הרחבת ההתנחלויות הישראלית ו'הלגליזציה' של מאחזים. אנו מגנים את התגברות האלימות הקיצונית של מתנחלים נגד פלסטינים, אשר מערערת את הביטחון והיציבות בגדה המערבית ומאיימת על הסיכויים לשלום בר קיימא", נמסר בהצהרה של מנהיגי 7-G.