ביידן בשיחה עם כתבים
ביידן בשיחה עם כתביםצילום: אריה לייב אברמס, פלאש 90

העיתון האמריקני 'וושינגטון פוסט' מפרסם היום (שישי) כתבה נרחבת על היכולות המודיעיניות שהובילו, בין היתר, לחילוץ ארבעת החטופים מלב מחנה הפליטים נוסייראת.

על פי הדיווח, בישראל נמצאים סוכני FBI המסייעים בחקירת פשעי חמאס, ובשיקום החטופים שחזרו מהשבי.

עוד דווח כי בשבועות הראשונים של המלחמה, גורמים ישראלים האחראים לאיתור החטופים ביקשו מידע ממוקד מארה"ב, כדי לעזור לגשר על פערים במידע שקיבלו ממקורותיהם.

"הם סיפקו לנו כמה יכולות שלפני 7 באוקטובר לא היו לנו מעולם", אמר בכיר ישראלי לוושינגטון פוסט. בכיר אחר הוסיף כי האמריקנים סיפקו "תמונות לוויין מפורטות ביותר", שהיו חסרות לישראל.

העיתון מציין גם, לראשונה, כי ארה"ב נערכה לשחרור חטופים בעלי אזרחות אמריקנית וכוחות מיוחדים מה-JSOC (כוח דלתא) שלהם ניסיון רב בחילוץ בני ערובה, היו מוכנים להתפרס ברצועת עזה, כדי לחלץ אזרחים אמריקנים שחמאס מחזיק.

עוד דווח כי כי חילוץ החטופים בשבוע שעבר הסתמך על מידע מדויק בנוגע למיקומם וצוין כי רמה זו של מודיעין - שמאפשרת פעולה בשטח - הייתה חסרה לישראל במשך שנים ברצועת עזה.

הקוראים זכו להסבר בנוגע למונח "קונספציה" תוך הסבר שגורמי המודיעין הישראלים ננעלו על תפיסה שלפיה חמאס מעוניין יותר להתעשר ולשלוט בעזה מאשר לתקוף את ישראל. "חשבנו שהוא לא יעז לתקוף", הודה בכיר לשעבר במודיעין הישראלי.