הרב שלמה אבינר
הרב שלמה אבינרפלאש 90

בתוכניתו בכאן מורשת שאל מאזין את הרב שלמה אבינר בנוגע לעסקת חטופים האם פיקוח נפש עכשווי באמצעות שחרורם - גדול יותר מפיקוח נפש עתידי בשחרור מחבלים שעלולים לפגוע ביהודים רבים.

"באופן כללי הולכים על פיקוח נפש של ההווה ולא של העתיד. אי אפשר לעשות חשבונות של העתיד כי אין לדבר סוף. לפי זה כביכול, אם יש שבוי צריך לשחרר אותו, ולא לעשות חשבונות מה יכול להיות אחר כך. אבל יש כאן יוצא מן הכלל כי חכמים תיקנו - משום תיקון העולם - שאין פודים שבויים יותר מכדי שוויים ולא נענים לדרישות מופרזות. המשמעות היא שכן עושים חשבון של העתיד", ענה הרב אבינר.

"אבל הרי אמרנו קודם שעושים חשבון של ההווה - אז למה תיקנו חכמים את היוצא מן הכלל הזה? הגמרא מסבירה שאם תפדה אדם בסכום עתק - מחר יחטפו עוד אנשים - כדי לקבל עוד סכומי עתק וזה מעגל שלא ייגמר. כל זה מדובר כשפדו אז בכסף. עכשיו מדובר שנפדה שבויים לא בכסף אלא בשחרור מחבלים. אתה משחרר יהודי אחד מול מחבל אחד אבל המחבל הזה עלול להרוג הלאה. ידוע לנו שמחבלים ששוחררו בעסקת שליט הרגו עשרות יהודים. אז זה לא בסדר שאתה מציל אדם אחד יקר על חשבון חיים של אלפים", הוסיף.

"פה לא שייך פדיון שבויים. פדיון שבויים שייך בגלות. עכשיו יש לנו מדינה וצבא ואנחנו נדרשים לשחרור שבויים במלחמה בכוח", סיכם הרב אבינר.