יצחק הרצוג
יצחק הרצוגצילום: Yonatan Sindel/Flash90

נשיא המדינה יצחק הרצוג עורר סערה בימים האחרונים לאחר שבית הנשיא הודיע בערב כי החמ"ל המרכזי של ארגון "אחים לנשק" יכלל בין מקבלי אות הנשיא להתנדבות שיחולק בסוף החודש.

תנועת תקומה הייתה הראשונה שתקפה על כל את הנשיא. בציוץ שפרסם ברשת X איש התקשורת ויו"ר תקומה ברל׳ה קרומבי הוא כתב, "בושה וחרפה שאסור לשתוק עליה! היום פורסם כי 'אחים לנשק' יהיו בין מקבלי אות הנשיא להתנדבות השנה. אותו ארגון ששיסע, פילג, פגע בכשירותו של הצבא, עבר על החוק ועודד 'אי התנדבות', יקבל אות כבוד מנשיא מדינת ישראל. תגידו אנחנו השתגענו?! הרצוג, די! עד כאן".

אושיות טוויטר נוספות הצטרפו להתקפה על הנשיא. איש התקשורת שמעון ריקלין כתב, "נשיא מדינה שתומך בסרבנות והפסקת התנדבות. באלימות. בחסימת כבישים. בשנאת דת ודתיים. כזה נשיא עוד לא היה לנו".

הצייצן ניסים סופר כתב, "אחרי שאוניברסיטת רייכמן נתנה דוקטור לשם כבוד לאייל נווה, שקידם התערבות צבאית בשלטון האזרחי, ולפני שהנשיא הרצוג נותן את אות הנשיא לזרוע האזרחית של מיליציית 'אחים לנשק', נשאלת השאלה מתי הרמטכ"ל נותן לזרוע הצבאית את עיטור הגבורה על הפסקת התנדבות אל מול אויב".

בית הנשיא מצידו הוציא הודעה בה טען כי אין קשר בין "החמ"ל המרכזי" שמופעל על ישי עמותת "אחים ואחיות לישראל" לבין העמותה המקורית של ארגון "אחים לנשק" שנקראת "אחים ואחיות לנשק - למען הדמוקרטיה". אלא שחיפוש באתר העמותות גיידסטאר מעלה כי חבר הוועד הראשון בעמותה שמפעילה את החמ"ל האזרחי, שצפוי לקבל את האות, הוא אייל נווה, מייסד "אחים לנשק". בנוסף מנכ"ל אחים לנשק, איתן הרצל, הינו מייסד העמותה "אחים ואחיות לישראל". בנוסף באתר החמ"ל המרכזי מתנוסס הלוגו של אחים לנשק, תחת הכיתוב "אחים.ות לנשק - החמ"ל המרכזי".

בעקבות הפרסומים פנה ח"כ צבי סוכות לנשיא בציוץ ברשת X וכתב: "שלום לנשיא המדינה, אחים לנשק הוא ארגון שעד היום לא התנצל על חלקו בפילוג ובקרע בעם. הוא גם סירב להודיע כי בעתיד לא ישוב לקדם סרבנות. האם דווקא לארגון הזה, השנוי במחלוקת כל כך עמוקה מגיע לתת את אות הנשיא מבין כל מאות החמ"לים שפעלו בתחילת המלחמה?! אני קורא לך בתור נבחר ציבור: חזור בך מההחלטה השערורייתית להעניק את הפרס לחמ"ל של "אחים לנשק". יותר מתמיד עם ישראל זקוק היום למנהיגות מאחדת".