איתמר בן גביר
איתמר בן גבירצילום: Chaim Goldberg/Flash90

פרקליטות המדינה פנתה היום (שישי) לבג"ץ וביקשה לצרף לעתירה נגד תיקון פקודת המשטרה את המכתב ששלח המפכ"ל רב-ניצב יעקב שבתאי ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה נגד התנהלות השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר.

"במכתב האמור, פנה מפכ"ל המשטרה ליועצת המשפטית לממשלה והביא לידיעתה מספר אירועים בהם נתן השר לביטחון לאומי הנחיות אופרטיביות לדרג מבצעי במשטרה, אגב אירועים קונקרטיים או במהלך התרחשותם. לעמדת משיבי המדינה, מתחייב כי מכתב זה יעמוד בפני בית המשפט הנכבד טרם קיום הדיון העקרוני בשאלת חוקתיות התיקון לפקודת המשטרה והסמכויות שהוקנו בו לשר לביטחון לאומי".

לטענת פרקליטות המדינה, "האירועים המפורטים במכתב המפכ"ל מהווים, על פי המתואר במכתב, הפרה בוטה של הדין והתערבות פסולה של השר בעבודתה האופרטיבית של המשטרה. פעולותיו האמורות של השר היו אסורות לפני התיקון לפקודת המשטרה, הן עודן אסורות אחריו, והן מנוגדות להחלטות בית המשפט הנכבד".

השר בן גביר הגיב "המכתב השקרי של המפכ"ל ותשובת היועמ"שית לבג"ץ בעקבותיו מוכיחים כי השניים קשרו קשר על מנת להפוך את השר לביטחון לאומי לעציץ ולסכל את עבודתו ותפקידו - מתוך מניעים פוליטיים. לא נאפשר להם זאת, ונפריך את טענותיהם השיקריות.

לאורך שנים, שרים מהימין התוו מדיניות אך לא וידאו שהיא מתממשת וכך למעשה הפכו לעציצים. אני לא עציץ, ואני גם מוודא שהמדיניות מתממשת. אמשיך להתוות מדיניות למשטרה ולוודא כי היא מיושמת - בהתאם למנדט הציבורי שקיבלתי ובהתאם לחוק".