טלי גוטליב
טלי גוטליבצילום: Chaim Goldberg/Flash90

חברי כנסת מהליכוד הביעו התנגדות להעלאת "חוק הרבנים" בוועדת חוקה לקראת הליך חקיקה בדרך לקריאה ראשונה.

בקבוצת הווצאפ של ועדת חוקה תהתה ח"כ טלי גוטליב: "למה בשם כל השמות מעלים שוב חוק שמצוי במחלוקת ומעורר מחלוקת בזמן מלחמה? לא למדנו כלום? למה להכין את החוק לקריאה ראשונה? יש מספיק חוקים להכין שקשורים למלחמה".

היא הוסיפה בקשה מחברי הוועדה: "תשאירו את המחלוקות ואת החוק הזה לימים טובים יותר והורידו אותו מסדר היום. טאקט בחקיקה היא לא מילה גסה".

חבר הכנסת משה סעדה חיזק את דבריה: "סוכם על דעת כולם שזה לא נכון לקדם את החוק בעת מלחמה לכן לא ברור למה כעת הוחלט לחדש את הדיון על החוק". גוטליב סיכמה את הדיון: "חשבו שלא נשים לב.. מספיק כבר!".

ח"כ דן אילוז כתב: "אני מתנגד בתוקף לחוק הרבנים שחוזר לדיונים בוועדת החוקה של הכנסת, חוק שמחליש את הרשויות המקומיות במינוי רבנים במקום לחזק אותן. רבנים צריכים להיות קשובים לציבור שהם משרתים ולהכיר את הקהילה שלהם לעומק. הכיוון צריך להיות פחות כוח לגורמים ריכוזיים ברמה הארצית והרבה יותר כוח לרשויות המקומיות ולקהילות. אני קורא לממשלה לעצור את קידום החוק הזה ולתת עדיפות לנושאים שבאמת חשובים לציבור הישראלי".

חברי ועדת חוקה קיבלו הבוקר הודעה בה נאמר להם ש"חוק הרבנים" חוזר. קידום החוק מגיע בין היתר לאחר פרישת השר בני גנץ וחברי מפלגתו מהממשלה, שהביעו התנגדות לחוק.

מדובר בהצעה שזכתה לשם 'חוק הרבנים' שהגישו ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) וח"כ ארז מלול (ש"ס) והייתה אמורה לעבור במליאת הכנסת לאחר חגי תשרי אך עקב מלחמת חרבות ברזל התעכב קידומה.

על פי ההצעה, רבני הערים ייבחרו על ידי גוף בוחר שבו מוקד הכוח יהיה נתון בידי השר לשירותי דת ולא בידי ראש העיר. באופן זה, נטען, יואץ מינוי הרבנים.

במרץ האחרון ניסו בקואליציה להעלות מחדש את החוק אך יו"ר הקואליציה אופיר כץ הודיע כל הוחלט להסיר את החוק לאחר שסיעות המחנה הממלכתי ותקווה חדשה שהיו חברות בממשלה - הביעו התנגדות לקידום החוק.