ישיבת ראשי הקואליציה
ישיבת ראשי הקואליציהצילום: דוברות הליכוד

במשך שמונה חודשים, בגלל סעיף מפוקפק שנסחט מהקואליציה ברגעי משבר לאומי על ידי בני "לא עושה פוליטיקה בזמן מלחמה" גנץ, נמנעה הממשלה ונמנעו סיעות הקואליציה מחקיקה במגוון תחומים, כולל, בין השאר, חוק הרבנים.

עכשיו, לפני שניגש לדיון על הטיימינג ועל מורדי הליכוד, כדאי לומר מילה על עצם החוק. בגדול, השר כהנא ביצע רפורמה מסוימת באופן בחירת הרבנים, וש"ס מעוניינת לבצע רפורמה חוזרת. זה לגיטימי בדיוק כמו שזה לגיטימי. כל אחד רואה את השיקולים שלו לנגד עיניו ואת סוג וסגנון הרבנים והיהדות שהוא רוצה. כך מתנהלת פוליטיקה בישראל מאז ומעולם.

בחזרה לענייננו: הטיעון הכי מהדהד, וגם הכושל ביותר, הוא הטיעון שלא ראוי לקדם חקיקה כזו בזמן מלחמה. למה? מה פתאום? בזמן מלחמה לא צריך לתפקד? המדינה לא מתנהלת? הכנסת יצאה לפגרה של קבע ולא ידענו על זה?

כל מי שיציץ קצת בנושאים שעל סדר היום בחודשים שחלפו, וכתבי הכנסת שכמה מהם הצטרפו לזעקה יודעים טוב מאוד לעשות זאת, יגלה אינספור עניינים וסוגיות מנותקים לחלוטין מענייני המלחמה שקודמו ועלו במליאה בחודשים האחרונים. כך טבעו של עולם וכך גם נכון שיהיה.

למעשה, אין שום סיבה שלא לחוקק את החוק. אין שום סיבה שלא לקדם אותו. אין שום סיבה להתכופף בפני העליהום התקשורתי, ובעיקר, צריך להבין את שורש המחאה הזו ומה מטרתה האמיתית.

למחאה יש מטרה אחת קבועה ומטרת ביניים נוספת. המטרה הקבועה האחת והיחידה היא הפלת הממשלה. מטרת הביניים היא לשתק את הממשלה ולמנוע ממנה לתפקד (ובכך כמובן להביא להפלתה). בין אם זה חוק הרבנים ובין אם זו חקיקה אחרת, זניחה ושולית ככל שתהיה, כל מה שריח ימין יעלה ממנו - יוביל לאותו מפגן מחאה תקשורתי מביך ומפלג.

לכן זהו גם מבחן ההישרדות של הממשלה, אם חפצת חיים היא. נתניהו חייב ליישר את השורות ולוודא שתהיה משמעת קואליציונית מקיר לקיר, וגם ובעיקר, לש"ס ולעומד בראשה, אריה דרעי, אסור לסגת מהדרישה לחוקק את החוק.

במחילה מחברי הכנסת טלי גוטליב, משה סעדה ואחרים. הם נבחרו לכנסת כחלק הומוגני ומחויב לסיעת הליכוד, ועל גבו ועל קולות תומכיו של ראש הממשלה נתניהו. אם הוא מחויב קואליציונית לקדם חוק - גם הם מחויבים להצביע עבורו, גם אם משום מה זה לא מוצא חן בעיניהם.

שניהם, גוטליב וסעדה, תוקפים ובצדק את גלנט על התנהלותו שאינה מחויבת לסיעת הליכוד ולקואליציה. שניהם (וגם אחרים) צריכים לשאול את עצמם במה הם שונים ממנו, אם הם משחקים לידיים של יריבי הקואליציה, של מובילי המחאה?

כי מי שימרוד בקואליציה בחוק כזה ימרוד גם בחוק אחר. ומי שיתנהל כך, סופו שיוביל לפיזור הכנסת והפלת הממשלה. תשאלו את נפתלי בנט, ככה בדיוק זה התחיל אצלו.