סלולארי כשר
סלולארי כשרצילום: פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ דוד ביטן, המשיכה היום להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של ח"כ ינון אזולאי וחברי כנסת נוספים, המבקשת לעגן את סמכויות מפעילי הסלולר הכשר.

חוק התקשורת מבקש לאפשר למנויי שירות וציוד תקשורת, או קבוצת מנויים, להסכים להגביל או לחסום שירותים מסוימים, בהם חיוג למספרים מסוימים או לקבוצות מספרים וכן הגבלת קבלת שיחות ממספרים או קבוצות מספרם מסוימים.

בפתח הישיבה ציין היו"ר ביטן כי משרד המשפטים ביקש, 4 חודשים לתוך הליך החקיקה, להתייחס לסוגיה החוקתית.

נציגת משרד המשפטים, עו"ד לירון מאוטנר לוגסי, אמרה כי "מוקד הקושי החוקתי הוא בהקשר מגבלת הניידות. היעדר האפשרות להתנייד עם המספר יוצרת קושי משמעותי חוקתי.

"מספר הטלפון הוא רצף אקראי של מספרים ועכשיו הוא הופך להיות כרטיס ביקור שמעיד על אורחות חיים, וזה משפיע גם על מי שלא מחזיר במספר כזה, כי הוא מעיד שמי שאין לו מספר הוא לא כשר".

היו"ר ביטן מתח ביקורת על העמדה ועל העיתוי במסירתה לוועדה, ואמר כי זאת טענה חדשה שלא נשמעה עד עכשיו. "הקומה הכשרה קיימת שנים רבות, מה עשיתם כדי למנוע את זה? חיכיתם להצעת החוק?", שאל היו"ר ביטן.

הוא הוסיף כי "כמו שאנחנו לא רוצים כפייה דתית אנחנו לא רוצים כפייה חילונית".

עו"ד מאוטנר השיבה כי יש הבדל בין פרקטיקה שמתנהלת הרבה מאוד שנים, לבין התערבות של המחוקק לקבוע הסדר כזה.

"לסיכום הצעת החוק לדעתנו מעוררת קושי חוקתי משמעותי ומדובר בפגיעה משמעותית שיש ספק רב באשר לתכלית הראויה שלה", אמרה עו"ד מאוטנר.

היא הוסיפה: "יש פה קושי חוקתי אבל אנחנו לא אומרים מניעה".

שר התקשורת, ח"כ שלמה קרעי, התייחס לעמדת משרד המשפטים ואמר "אני נדהם מזה שכואב להם שהחרדים יוכלו להתנהל לפי אורחות חייהם. הגענו לעמק השווה ברוב הסוגיות, ואני כמדיניות בוחר לאפשר לכל קהילה להתנהל לפי אורחות חייה והשקפתה. אם הם יבקשו לדבר בווקי טוקי בניהם – נאפשר להם. בוודאי שאפשר להתנייד מחברה לחברה בתוך הקומה הכשרה".

ח"כ גלעד קריב העיר כי "אין ספק שהשר הוא מגדלור של פלורליזם, אין ספק שעכשיו הוא יתמוך בנישואים אזרחיים ותחבורה ציבורית בשבת, כי יש קהילות שרוצות את זה".

יוזם ההצעה, ח"כ ינון אזולאי, התייחס לקושי החוקתי ואמר: "בחיים יש הרבה קשיים ואנחנו מתגברים עליהם, וגם על הקושי הזה אפשר להתגבר". גם הוא שאל איפה היה משרד המשפטים עד היום".

בדבריו הוסיף: "אני מחזיק טלפון כשר בשביל החינוך של הילדים שלי, וידעתי שאם ארצה לעבור חברה ייקחו לי את המספר. אל תתערבו לנו בחינוך של הילדים שלנו".

היו"ר ביטן ביקש כי בישיבה הבאה תינתן התייחסות הייעוץ המשפטי של הוועדה לעמדת משרד המשפטים. היועץ המשפטי לוועדה, עו"ד איתי עצמון, התייחס לעיתוי ואמר: "למרות שאני מאוד מכבד ומעריך את הקולגות שלי ממשרד המשפטים, אני חייב לתמוהה על ההתנהלות ברמה התהליכית של להביא את העמדה הזו אחרי 4 חודשים של דיונים, ואחרי שדנים בחוק הזה יותר משנה".

במהלך הדיון עסקה הוועדה במספר נושאים נוספים שעדיין לא הושגה הסכמה לגביהם, בין היתר מה קורה אם שר התקשורת לא יקבע תקנות לעניין חסימת חיוג למוקדי חירום וסיוע, מסירת הודעה למנויים על חסימתם, משלוח הודעות חירום על ידי גופים ביטחוניים וגופים נוספים, ועוד.

הדיון בהצעת החוק עדיין לא הסתיים ויימשך בשבועות הקרובים.