ז'ורדן ברדלה
ז'ורדן ברדלהצילום: רויטרס

בעוד פחות משבועיים יפתחו הקלפיות בצרפת במסגרת בחירות הבזק עליהן הכריז הנשיא עמנואל מקרון בשל ההפסד המוחץ של מפלגתו בבחירות לפרלמנט האירופי.

מפלגתו של מקרון, רנסאנס, נחלה הפסד מוחץ כשהשיגה רק מחצית מהקולות של מפלגת הימין הרדיקלי "האיחוד הלאומי" שמונהגת על ידי מארין לה פן.

ההכרזה של מקרון על בחירות בזק נועדה לתפוס את המועמדים האחרים לפרלמנט לא מוכנים, אך הדבר עשוי להביא למפלה למפלגתו ולעליית האיחוד הלאומי.

המועמד הבולט ביותר להפוך לראש ממשלת צרפת הוא נשיא האיחוד הלאומי, ז'ורדן ברדלה, צעיר בן 28, בן של מהגרת מאיטליה.

בצרפת, תפקיד ראש הממשלה הוא השני בכוחו לאחר תפקיד הנשיא ואם ברדלה יבחר הוא יהפוך למנהיג הצעיר ביותר בהיסטוריה של הרפובליקה, אפילו צעיר יותר מראש הממשלה הנוכחי גבריאל אטאל בן ה-34.

במקרה בו האיחוד הלאומי תשיג רוב, למקרון לא תהיה ברירה אלא להסכים למנותו לתפקיד אך בימים אלו מנהל מקרון מלחמת חורמה נגד האיחוד הלאומי ומפלגת השמאל הקיצוני "צרפת בלתי כנועה".

ההחלטה למנות את ברדלה לנשיא המפלגה התקבלה על ידי מארין לה פן בכדי שהיא תוכל להתמקד בטווח הארוך - שנת 2027, הבחירות לנשיאות.

לה פן רואה בברדלה מנהיג צעיר וכריזמטי מחד, אך מאידך אדם שלא יהיה מסוגל פוליטית להפנות לה גב.

ברדלה נולד ב-1995 בפריז למהגרת מאיטליה וכבר שהיה בן 16 החל בפעילות פוליטית שנמשכת לאורך 11 השנים האחרונות.

בניגוד למועמדים המבוגרים יותר, ברדלה מצליח לסחוף אחריו את הצעירים כשחשבון הטיקטוק בעל 1.5 מיליון העוקבים יכול להצביע על הסחף אחריו.

כיאה לצעיר, ברדלה משתמש במסרים קצרים כשהמוכר בהם הוא "צרפת נעלמת", זאת בהתייחס למצב ההגירה.

בנוסף, ברדלה, כמו לה פן, מנסה לנקות, יהיו שיאמרו להסתיר, את ההיסטוריה האנטישמית של המפלגה - במיוחד לה פן האב ז'אן מארי לה פן.

לה פן האב התבטא בגזענות ובאנטישמיות פעמים רבות כולל אמירות על השואה.

למרות הדחת לה פן האב, לה פן הבת עדיין מתמודדת עם שאריות מתקופת אביה, וברדלה עשוי להפוך גם כן לחלק ממשפחת לה פן, שכן הוא עצמו יוצא עם נכדה של לה פן האב מאז שנת 2020.

בכל הקשור ליחסו לישראל, ברדלה מזדהה כאוהד ישראל וקרא בחודשים האחרונים להגביר את התמיכה בישראל כחלק ממלחמה של העולם המערבי ב"עליית האידיאולוגיה האיסלאמית".

במקרה בו יצליח להפוך לראש ממשלה כאמור, הדבר עשוי לסנדל פעולות רבות של מקרון שנמצא בכהונתו האחרונה.