ביטול עילת הסבירות עשוי להשפיע גם על החזרתו. יו"ר ש"ס אריה דרעי
ביטול עילת הסבירות עשוי להשפיע גם על החזרתו. יו"ר ש"ס אריה דרעיצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ שמחה רוטמן, הודיע הבוקר (שלישי) כי ההצבעה על חוק הרבנים תידחה למחר לאחר שלא הובטח הרוב הקואליציוני בוועדה.

מה אומר החוק שיו"ר ש"ס אריה דרעי מבקש לקדם ומסכן את שלמות הקואליציה?

החוק במדינת ישראל קובע כי חובה על כל רשות מקומית או אזורית למנות רב ראשי מקומי. על פי המצב כיום – החוק אינו נאכף ובערים חילוניות רבות כמו תל אביב וגבעתיים, בהם אין רב מכהן כבר תקופה ארוכה.

החוק מבקש לקבוע, כי מהרגע בו רב העיר מסיים את כהונתו או עתיד לפרוש ב-12 החודשים הקרובים או גילו חצה את ה-80, "רשאי השר להודיע למועצת הרשות המקומית הנוגעת בעניין ולמועצת הרבנות הראשית כי עליהן לבחור נציגים לוועדת בחירות לבחירת רב עיר".

עוד אומר החוק כי בכל עיר ייבחר רב על-ידי אסיפה בוחרת באופן חשאי, ברשות מקומית שמספר תושביה אינו עולה על 10,000 יקבע השר, בהסכמת ראש הרשות המקומית, את היקף משרתו של הרב. בהיעדר הסכמה – יועסק הרב בחצי משרה.

בערים ירושלים, חיפה, תל אביב ובאר שבע יכהנו שני רבנים במשרה מלאה, אחד ספרדי ואחד אשכנזי. בערים נוספות עם אוכלוסייה שעולה על 50 אלף תושבים יוכל שר הפנים בהסכמת ראש עיר לקבוע כי במקום יהיה תקן לרב נוסף.

בראש הוועדה יעמוד דיין מכהן או בדימוס, והוא ייבחר בהתייעצות בין ראש העיר והרבנים הראשיים לישראל. מנכ"ל משרד הדתות ינהל את ענייני הוועדה, כמו כן ימונה רב עיר אחר שבחרה מועצת הרבנות הראשית להיות חלק מאותה ועדה וכן יהיו בה גם שני נציגי הרשות המקומית.

נוסף על שני הנציגים יכהן ראש העיר בעצמו או אחד מעובדי המועצה מטעמו כחבר בוועדה, וגם נציג האופוזיציה יהיה חבר בה. מועצת הרשות המקומית תוכל למנות נציג נוסף, כך שלמעשה באסיפה שתבחר את רב העיר – יהיה רוב למועצה המקומית.

בש"ס מעוניינים לקדם את החוק כדי לממש את הכח שצברה בבחירות. כל עוד השרים גנץ ואייזנקוט היו חלק מהקואליציה - הם הטילו ווטו על קידום החוק. ברגע שהם עזבו, ביקש דרעי לקדם את החוק למורת רוחם של ח"כים בליכוד.

בש"ס רתחו מזעם על התנגדות חברי הכנסת סעדה וגוטליב מהליכוד ושר הדתות מלכיאלי תהה מדוע אין משמעת קואליציונית.

"השאלה היא למה אנשים בליכוד עושים ככה לשותפים? אנחנו הולכים איתם כל כך הרבה מערכות בחירות. אני לא חושב שזה נתניהו. זה עניין של משמעת קואליציונית", אמר הבוקר בראיון לרדיו 'קול חי'.

מגיש החוק, ח"כ ארז מלול הסביר אף הוא את המניע מאחורי החוק. "אני הגשתי את הצעת החוק יחד עם ח"כ רוטמן, כדי למלא את פקודת בג"צ. אנחנו מוציאים את הסמכויות למינוי הרבנים מראש העיר ומעניקים אותם לכלל נבחרי הציבור בעירייה".

יו"ר וועדת החוקה ח"כ רוטמן ינסה להעלות מחר את החוק. לא ברור לפי שעה האם הרוב יושג.