קיר סטארמר | keir starmer
קיר סטארמר | keir starmerצילום: PA Images via Reuters Connect

סקר מושבים חדש שפורסם הערב (שלישי) בבריטניה לקראת הבחירות הכלליות שייערכו בעוד פחות מחודש מגלה כי המפלגה השמרנית ממשיכה להתרסק ומפלגת הלייבור בהנהגת קיר סטארמר מזנקת.

לפי הסקר, מפלגת הימין 'רפורמה' בהנהגת נייג'ל פרג', צפויה לראשונה להיבחר לפרלמנט אחרי שבבחירות הקודמות לא הצליחה לנצח באף איזור, למרות שהייתה המפלגה הגדולה בפרלמנט האירופי מטעם בריטניה עד לברזקיט - העזיבה הבריטית של הפרלמנט האירופי.

בתקופה האחרונה מפלגת רפורמה זוכה בסקרים בנתונים חסרי תקדים עבורה כשהיא אף עוברת את התמיכה של המפלגה השמרנית בהנהגת ראש הממשלה רישי סונאק.

יודח אחרי 40 שנות כהונה? ג'רמי קורבין
יודח אחרי 40 שנות כהונה? ג'רמי קורביןצילום: רויטרס

יחד עם זאת, שיטת הבחירות האיזורית בבריטניה לא אפשרה עד כה למפלגת רפורמה להכניס באמת חברי פרלמנט מטעמה ולהשפיע על פני הפרלמנט.

לפי הסקר, הלייבור צפויה לזכות בכ-453 מושבים, המפלגה השמרנית ב-115 מושבים בלבד (לעומת 365 מושבים ב-2019), הליברל דמוקרטים ב-38 מושבים, המפלגה הסקוטית הלאומית עם 15 מושבים ומפלגת רפורמה - בין 3 ל-10 מושבים.

בנוסף, הסקר מגלה כי מנהיג הלייבור הקודם, האנטישמי ג'רמי קורבין, שמתמודד הפעם כעצמאי אחרי שהודח ממפלגתו - צפוי לאבד את המושב שלו לראשונה מאז נבחר ב-1983.