בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט הלילה (רביעי) להסיר את חוק הרבנים מסדר היום של ועדת החוקה של הכנסת. זאת בהמשך להתייעצויות שקיים בנשוא עם יו"ר הקואליציה, ח"כ אופיר כץ.

ההחלטה להסיר את החוק מסדר היום מגיעה לאחר שמוקדם יותר, בליכוד הדיחו מוועדת חוקה חוק ומשפט את חברי הכנסת טלי גוטליב ומשה סעדה, בשל החלטתם להתנגד לחוק.

ההחלטה להדיח את השניים היתה אמורה לאפשר לקואליציה לאשר את החוק בוועדה. ההצבעה היתה אמורה להתקיים היום.

יו"ר ש"ס אריה דרעי הפעיל בימים האחרונים לחצים כבדים על ראש הממשלה בנימין נתניהו, למרות הביקורת, מה שהביא לצעד החריג. במקומם של גוטליב וסעדה היו אמורים להצביע יו"ר הקואליציה כץ וח"כ צגה מלקו.

בעוצמה יהודית הודיעו כי לא יתנו יד ל"דיל פוליטי בין נתניהו ודרעי לחבר ועדת חוקה מנסור עבאס שהסכים להימנע בהצבעה על חוק הרבנים של ש"ס. מקווים שגם בליכוד לא יתנו יד לדיל כזה".

חברת הכנסת גוטליב הגיבה: "עוד לא יבשה הדיו על פרסומי הקודם הודיע לי ח"כ אופיר כץ שהוא מוציא אותי מוועדת חוקה! אין לו סמכות לעשות זאת בלי וועדת הכנסת אבל הוא עושה זאת בכל זאת. בוחרי הליכוד אני מתביישת שיו"ר הקואליציה אופיר כץ הוא פיון של דרעי ונתניהו. משרתם של אדונים. בידיים שלכם לבחור חברי כנסת אמיצים שעובדים עבורכם ולא עבור אריה דרעי וסמוטריץ שמחוקקים בזמן מלחמה את חוק הג׳ובים המושחת. גועל נפש".

בהמשך פנתה לדרעי והבטיחה להתנגד לחוק במליאת הכנסת: "אריה דרעי רשום בפניך. אמנם אתה רוצה שאח שלך יקבל איזה מינוי, אחלה. הבטחת לסמוטריץ הבטחות ואצלך מטרה מקדשת כל אמצעי. הענישו אותי והוציאו אותי מוועדת חוקה כדי שאתה תעביר את חוק הרבנים. אני רואה אותך ורואה לך. ממליאת הכנסת כבר לא תוכל להוציא אותי. שם לא רק אני אצביע נגד. תזכור רק מה שאמרו חז"ל, (בכל זאת אתה אמור לזכור כי כולם קוראים לך רב ומעולם לא תיקנת אותם) 'היזהרו בבני עניים כי מהם תצא תורה'".

יו"ר סיעת הימין הממלכתי, ח"כ זאב אלקין, הגיב להחלטה: "אמרנו לכם, רה"מ נתניהו ויו"ר הקואליציה אופיר כץ עוד בחורף, אל תקדמו את חוקי המריבה והג׳ובים, כמו חוק הרבנים. ‏כשהיינו אז ראשונים להטיל וטו על קידום החוק, הסברנו לכם שזה לא רק וטו פורמלי, אלא גם וטו מוסרי לקדם חוק כזה ועוד בזמן המלחמה. ‏גם הפעם הזהרנו אתכם שזה לא ילך ותיכשלו".

"‏ומה בסוף? ‏הפגנתם ניתוק מוחלט מהציבור ומהאתגרים האמיתיים של מדינת ישראל! ‏פגעתם ורבתם עם ראשי ערים מהליכוד, שנעמדו כחומה בצורה נגד החוק! ‏יצרתם מהומה בתוך הקואליציה ובתוך הליכוד, ודרסתם חברי כנסת מהליכוד שניסו להגן על הציבור. ‏שיבשתם את סדר יומה של הכנסת וויתרתם על חוקים אחרים שרציתם לקדם. ‏ליביתם אווירה של פילוג בכנסת בזמן המלחמה. ‏הפגנתם שוב שיעבוד מוחלט לש"ס ולגחמות ולאינטרסים שלה. ‏ובסוף שילמתם את כל המחיר ונשארתם בלי חוק. ‏כמה אופייני", דברי אלקין.

"חוק הרבנים" מבקש לקבוע כי מהרגע בו רב העיר מסיים את כהונתו או עתיד לפרוש ב-12 החודשים הקרובים או גילו חצה את ה-80, "רשאי השר להודיע למועצת הרשות המקומית הנוגעת בעניין ולמועצת הרבנות הראשית כי עליהן לבחור נציגים לוועדת בחירות לבחירת רב עיר".

עוד אומר החוק כי בכל עיר ייבחר רב על-ידי אסיפה בוחרת באופן חשאי, ברשות מקומית שמספר תושביה אינו עולה על 10,000 יקבע השר, בהסכמת ראש הרשות המקומית, את היקף משרתו של הרב. בהיעדר הסכמה – יועסק הרב בחצי משרה.

בערים ירושלים, חיפה, תל אביב ובאר שבע יכהנו שני רבנים במשרה מלאה, אחד ספרדי ואחד אשכנזי. בערים נוספות עם אוכלוסייה שעולה על 50 אלף תושבים יוכל שר הפנים בהסכמת ראש עיר לקבוע כי במקום יהיה תקן לרב נוסף.

בראש הוועדה יעמוד דיין מכהן או בדימוס, והוא ייבחר בהתייעצות בין ראש העיר והרבנים הראשיים לישראל. מנכ"ל משרד הדתות ינהל את ענייני הוועדה, כמו כן ימונה רב עיר אחר שבחרה מועצת הרבנות הראשית להיות חלק מאותה ועדה וכן יהיו בה גם שני נציגי הרשות המקומית.

נוסף על שני הנציגים יכהן ראש העיר בעצמו או אחד מעובדי המועצה מטעמו כחבר בוועדה, וגם נציג האופוזיציה יהיה חבר בה. מועצת הרשות המקומית תוכל למנות נציג נוסף, כך שלמעשה באסיפה שתבחר את רב העיר – יהיה רוב למועצה המקומית.

בש"ס מעוניינים לקדם את החוק כדי לממש את הכח שצברה המפלגה בבחירות. כל עוד השרים גנץ ואיזנקוט היו חלק מהקואליציה, הם הטילו וטו על קידום החוק. ברגע שהם עזבו, ביקש דרעי לקדם את החוק למורת רוחם של ח"כים בליכוד.