בכנס 'זמן הכרעה' פגשנו את הילה ברוך ליליאן ממפוני שדרות מזה שמונה חודשים המספרת לערוץ 7 על התחושות שהובילו להקמת 'פורום עוטף ישראל'.

הפורום כולל בתוכו קבוצת תושבי העוטף "שמבינה שחייבים לשנות את תפיסת הביטחון ולהפסיק להסתיר אותנו מאחורי קירות מיגון. אנחנו דורשים הכרעה כדי שנוכל לחיות כמו כל אדם נורמלי במדינה". בין השאר הפורום שותף לארגון כנס הקריאה להכרעה.

באשר לרגע בו ניתן יהיה להכריז על שובם של מפוני שדרות והעוטף הביתה בתחושה בטוחה, היא אומרת: "כשנבין שהקברניטים שלנו, גם בהנהגה המדינית וגם בהנהגה הצבאית, מכוונים למקום של הכרעה, שלא מחלקים עוד ועוד סיוע, שעל כל ירי יש השמדת אזור, שרואים שיש פרימטר רחב וסטרילי, יש מספיק עדויות בשטח שניתן לאסוף אותן לכיוון של ניצחון והרתעה. כרגע הם לא מורתעים", היא אומרת ומציינת את ההתקרבות החוזרת של העזתים לגדר, גם מבלי שהתקשורת מדווחת על כך, כאחת העדויות לכך.

המציאות, היא אומרת, בעייתית גם מבלי לנתח זאת בגרף עולה או יורד של החמרה במצב הביטחוני. "אם עברנו את השביעי באוקטובר והם עדיין מעזים זה מספר שהמסר לא הועבר".

לתפיסתה המענה מחייב שליטה ביטחונית של צה"ל באופן שבו ברור שבמקום בו צה"ל נמצא החמאס לא יכול עוד להיכנס. כעת, היא מציינת, "אנחנו משחזרים את עצמנו לדעת וזה צריך להסתיים. אנחנו צריכים לייצר ביטחון מלא".

על התחושות בקרב המשפחות המפונות היא מספרת ומציינת געגועים הביתה ובאשר למשפחות שחזרו, "הם מרגישים שלא בנוח. הם חוזרים לזירת מלחמה סופר פעילה כשהסוף לא נראה לעין עם הרבה סימני שאלה. אנחנו מכוונים לביטחון ולא יתכן שצבע אדום יהיה פס הקול של ילדי העוטף".