טקס הענקת אות ההתנדבות בבית הנשיא
טקס הענקת אות ההתנדבות בבית הנשיאצילום: דוברות

נשיא המדינה יצחק הרצוג העניק הערב (רביעי) את 'אות הנשיא להתנדבות' לשנת תשפ"ד באירוע שהתקיים במשכנו בירושלים.

בעקבות אירועי השבעה באוקטובר והמלחמה שפרצה בעקבותיה, האות הוענק ל-20 יחידים, עמותות, עסקים או קבוצות שגילו רוח התנדבות מרשימה ופעלו לחיזוק חוסנו של העורף הישראלי בשגרה ובחירום.

כמו כן, עקב ההירתמות האזרחית, המפעימה בשבועות הראשונים למלחמה, השנה באופן מיוחד נקבעה קטגוריה חדשה, שכן, הוענק אות ייחודי לחמ"לים אזרחיים שפעלו במגוון תחומים ותרמו תרומה משמעותית עם תחילת המלחמה.

בין היתר זכה באות החמ"ל האזרחי המופעל על ידי אנשי אחים לנשק - מהלך שספג ביקורת חריפה וקריאות לבטל את מתן האות.

נשיא המדינה אמר באירוע: "בתוך הימים הלא פשוטים האלה, של בשורות קשות חדשות לבקרים, זוהי זכות עצומה – עצומה ממש. לארח אתכם כאן, בבית העם הישראלי, באירוע שמעלה על נס את האור הגנוז של החברה הישראלית – אור היוזמה, הנתינה, והערבות ההדדית. לאור הזה, כאימרה הידועה - יש את הכוח, לדחות הרבה מן החושך הזה שעוטף אותנו – וכמה שאנחנו צריכים את האור שלכם בעת הזאת. והוא פה! ממש פה".

"דווקא בעת הזאת: כשלעיתים נקיטת עמדה מיידית ללא בדיקה; כשאי הקשבה לאחר ותקיפתו לגופו של אדם ולא לגופו של עניין; כששימוש ברשתות חברתיות בלי שמץ של אחריות – רק מתוך רצון להכפיש; כשכל אלה הפכו למכת מדינה של ממש – אנחנו נותנים לכך תשובה. כאן ועכשיו! כולכם באים ממקומות שונים, כולכם חיים במקומות שונים - לפני המלחמה, וגם כעת, כולכם עם השקפות ואמונות שונות; אבל כולכם התנדבתם! באתם ונתתם מעצמכם למען האחר בתקופה הקשה, אפילו הנוראית, שפקדה ופוקדת אותנו. על כך – על הנתינה, ההתנדבות וההירתמות הזאת – בשעתנו הקשה מכל - ניתן לכם היום אות הנשיא להתנדבות! זוהי מהותו ואין בלתה", הוסיף הרצוג.

"אתם פניה היפות של ישראל, מכם יוצא האור. ולכן – אינני מוכן להיכנס לוויכוחים מיותרים – כי רק באהבת ישראל נתגבר. תודה לכם – הזוכות והזוכים - על הכוח וההשראה שנתתם למדינה שלמה בשעתה הקשה ביותר שהיא גם שעתה הגדולה ביותר. נייחל כולנו לימים טובים יותר, ימים של בשורות טובות, המשיכו לעשות טוב", סיכם.

נציגת הזוכים, יהלומה זכות אמרה: "בימים קשים של מלחמת חרבות ברזל, כשעיר מגורי, אופקים, ספגה טבח אכזרי ואבדות כבדות, אזרחים רבים נלחמו בחירוף נפש להגן על חייהם וחיי תושבי השכונה. דווקא באותם רגעים קודרים, התגלתה השכינה הישראלית. במיזם "מחבקות את אופקים", יצאנו מגוון אנשים מהעיר ומהארץ אל התושבים- ביקרנו בתום, האזנו לסיפוריהם ומיפינו צרכים דחופים. מצאתי תושבים רבים אמיצים בעיר של גיבורים שגאים ונאמנים למדינת ישראל".