שי גראוכר והרצוג
שי גראוכר והרצוגצילום: באדיבות המצלם

נשיא המדינה יצחק הרצוג המדינה העניק את 'אות הנשיא להתנדבות' לשנת תשפ"ד הנמשך מזה יובל שנים כמסורת נשיאי ישראל.

בעקבות אירועי המלחמה שפרצה, האות הוענק ל-20 יחידים, עמותות, עסקים או קבוצות שגילו רוח התנדבות מרשימה ופעלו לחיזוק חוסנו של העורף הישראלי בשגרה ובחירום. כמו כן, עקב ההירתמות האזרחית בשבועות הראשונים למלחמה, השנה באופן מיוחד נקבעה קטגוריה חדשה, שכן, הוענק אות ייחודי לחמ"לים אזרחיים שפעלו במגוון תחומים ותרמו תרומה משמעותית עם תחילת המלחמה.

בין היתר הוענק אות הנשיא להתנדבות לשי גראוכר שגם היום במלאת 258 יום למלחמה הם ממשיכים לבקר את הפצועים ולתמוך במשפחות הנופלים.

החמ"ל החרדי, שהוקם על ידי עמותת "כלל ישראל חסד ורחמים", ופועל למען נפגעי פעולות האיבה ובני משפחותיהם. עם פרוץ המלחמה גייסה העמותה, בשיתוף קרן "הגיבורים הנופלים" בהובלת שי גראוכר, מאות מתנדבים לעבודה וסיוע בדרום הארץ, לעזרה לחיילים, למשפחות המפונים, משפחות הפצועים ומשפחות החטופים ומחלקה מיוחדת לאלמנות הנופלים. נוסף לזאת, העמותה הקימה מתחמי ריענון ואספקת ציוד למשפחות מפונים שפעלו 24/7 לצד עזרה לעולם התורה והאברכים.

נשיא המדינה פתח את דבריו ואמר: "בתוך הימים הלא פשוטים האלה, של בשורות קשות חדשות לבקרים, זוהי זכות עצומה – עצומה ממש! לארח אתכם כאן, בבית העם הישראלי, באירוע שמעלה על נס את האור הגנוז של החברה הישראלית – אור היוזמה, הנתינה, והערבות ההדדית. לאור הזה, כאמרה הידועה - יש את הכוח, לדחות הרבה מן החושך הזה שעוטף אותנו – וכמה שאנחנו צריכים את האור שלכם בעת הזאת. והוא פה! ממש פה".

שי גראוכר, סיכם: "אני נרגש לקבל את האות, זו זכות גדולה עבורי, אבל זה שייך שלכם שתמכתם לאורך כל המלחמה".