דרעי ובן גביר
דרעי ובן גבירצילום: Yonatan Sindel/Flash90

יממה לאחר המשבר הפוליטי סביב חוק הרבנים, העריכו היום (ה') גורמים במערכת הפוליטית כי חוק הרבנים לא יקודם מבלי שהשר בן גביר ייכנס לקבינט המלחמה.

"אין שום סיבה שאיתמר בן גביר לא ייכנס לקבינט המלחמה. זו אינה גחמה פוליטית או ענייני אגו", הסבירו הגורמים בשיחה עם ערוץ 7.

"איתמר בן גביר מביא איתו עמדות ביטחוניות והשקפות עולם העוסקות בניהול המלחמה המייצגות את בוחריו והן אינן באות היום לידי ביטוי. רק כניסה לקבינט המלחמה תטה את המטוטלת לצד הרצוי. ואם צריך לשם כך לתקוע את חוק הרבנים של ש"ס - נעשה זאת".

בהקשר זה יש לציין כי לאורך החודשים האחרונים אריה דרעי הטיל ווטו על שילוב בן גביר בקבינט המלחמה יחד עם בני גנץ וגדי אייזנקוט. כשהשניים הללו עזבו - נותר לבדו הווטו של דרעי, מה שמסביר את הזעם של בן גביר.

הגורמים אף הבהירו כי חרף רצונו של בן גביר לרשום הישגים לטובת השקפת העולם של מחנה הימין כפי שמתווה בן גביר, שלימות הקואליציה לא אוימה בשום שלב על ידו.

"בשונה מש"ס שאיימה בבוקר יום שלישי על שלימות הקואליציה ורק לאחר שהחוק נפל יצאה הבהרה שאין כוונה להפיל את הממשלה, עוצמה יהודית לא איימה להפיל את הממשלה".

בש"ס מנגד טוענים כי איתמר בן גביר החל לקשור בין דרישת השתלבותו בקבינט המלחמה לתמיכה בחוק הרבנים ביום שלישי בלילה - שעות אחדות לפני הישיבה בוועדת החוקה.

"לאורך השבוע האחרון בן גביר העניק הסכמתו לחוק. רק ברגע האחרון, ביום שלישי בערב, הוא טיפס על העץ הפוליטי וקשר בין הדברים כשבפועל הוא גורם להפלת החוק", אומרים גורמים בש"ס לערוץ 7.

"אין לנו טענות על חברי הליכוד שסררו. הטענה המרכזית שלנו היא כלפי איתמר בן גביר שבמעשיו גורם להתערערות הקואליציה".

בזמן הקמת הממשלה, ימים אחדים לפני החתימה על ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ' פנה ליו"ר ש"ס דרעי בבקשה לקבל לידיו את תיק הדתות.

"אנחנו קיבלנו יחד 14 מנדטים, אתם 11. אשמח שהמפלגה תקבל את תיק הדתות. "קיבלת", השיבו בש"ס.

בערב דווח על הפיצול בין הציונות הדתית לעוצמה יהודית וכוחו האלקטוראלי של סמוטריץ' הצטמק לשבעה.

מאותו רגע בש"ס כבר לא הרימו טלפונים. "אם יש מישהו שאריה דרעי חב לו את תופין משרד הדתות - זה לאיתמר בן גביר", אומרים באירוניה גורמים בקואליציה.