טורקיה בירושלים
טורקיה בירושליםצילום: ערוץ 7

היחסים בין טורקיה לישראל מתדרדרים לנוכח התבטאויותיו הקשות של ארדואן והחלטותיו על רמה כזו או אחרת של נתק כלכלי בין המדינות. במקביל נמשכת הפעילות החתרנית של טורקיה בישראל לטובת ארגוני איסלאם קיצוני ועל כך שוחחנו עם רן ישי, מרכז אגף המחקר במרכז ירושלים למדיניות יישומית.

"היחסים בין המדינות ידעו ירידות ועליות. היו תקופות של יחסים טובים, כאשר הטורקים שמרו על רוח של מדינה מודרנית ולא איסלאמית", אומר ישי ומדגיש כי "ארדואן רואה את עצמו כחליף איסלאמי ושואף להוביל את העולם האיסלאמי, וירושלים על ראש שמחתו בהקשר הזה. בירושלים זה גן משחקים נוח עבורו. אם הוא ינסה לעשות את זה במכה או מדינה הסעודים יפרקו אותו. בישראל מתנהגים יותר בעדינות וזה הרבה יותר נוח וגם פופולארי ולא מצריך מאבק מול גורמים בעולם האיסלאמי".

על מאפייני הפעילות הטורקית מציין ישי מספר דוגמאות: "אנחנו שומעים ורואים על הסנקציות הכלכליות וההתנכלות לישראלים בכל הרמות ובנוסף עזרה לעזה. בירושלים, בירת ישראל, רואים פעילות טורקית בלתי פוסקת מתחת לפני השטח שהם לא טורחים להסתיר אותה מתחת לפני השטח. הם יודעים שלא יעשו להם שום דבר וחובת ההוכחה שזה לא יימשך מוטלת עלינו".

"הם פעילים כאן בעזרת מספר עמותות ואגודות, החל מ'טיקא' שהיא סוכנות הסיוע הממשלתית שפועלת ישירות מלשכת ארדואן כסוכנות נשיאותית, ארגון בשם 'כותאב' מעביר סיוע, כך גם קרן 'קנאביל' שהיא קרן נדל"נית".

על מאפייני הפעילות מספר רן ישי כי מדובר בהעברת סיוע אזרחי שוטף. "הם מעבירים סיוע כלכלי למשפחות, סיוע לבתי ספר, סיוע לשיפוץ מסגדים, סיוע בלימודי דת, הסעות באמצעות גופים שונים לתפילות ארגון פעילויות, חומרי לימוד, מלגות לתלמידים. זו סוכנות מאוד פעילה פה".

ישי מציין כי לפני מספר שנים הודיע משרד החוץ הישראלי שמכאן ואילך ישראל לא מכירה עוד בחסינות הדיפלומטית של אנשי 'טיקא', הם הבינו את הרמז והסיכון האישי והתקפלו מאחר וידעו שהם עוברים על חוקי הבנייה כששיפצו כאן כמה בתים בירושלים. "מדובר בצעד טכני שמוכיח את עצמו", אומר ישי הקורא לחזור למתווה זה של צעדים פשוטים שמניבים תוצאות של ממש.

עוד מציין ישי את פעילותה של עמותה טורקית בשם 'מורשתנו' שגם היא פעילה מאוד בירושלים. כמו כן הוא מזכיר משרד של גוף טורקי שפועל כמשרד תרבות טורקי וממוקם ליד חומות העיר העתיקה וזוכה לשתי חניות שעיריית ירושלים הכשירה עבורם במקום הסואן ביותר בבירת ישראל, מה שלא היה קורה לגופי תרבות ישראליים. "למה שיהיה להם קל כל כך לעבוד כאן?", הוא שואל.

לשאלתנו על משמעות הפעילות האזרחית שהוא מציין, פעילות שלכאורה עניינה רווחה חינוך ותרבות, משיב ישי ומזכיר כי "סיוע כלכלי, רווחה וצדקה זה מה שגם החמאס והאחים המוסלמים עושים, וכך גם אנשי מיסיון. השאלה מה עומד מאחורי זה, ומה שעומד מאחורי הטורקים הוא אוריינטציה מוסלמית קיצונית וקעקוע מוחלט של שלטון ישראל, מה שאסור לפי החוק הישראלי כי מדובר בבירת ישראל המאוחדת. הם פועלים כאן באין מפריע ולא משנה אם מדובר בשקל או יותר. מה שמשנה זה המניע שלהם. הם פועלים עם גופים שמזוהים עם חמאס, פועלים עם גדולי המסיתים".

מוסיף שי ומציין כי הקונסול בירושלים מוגדר על ידי משרד החוץ הטורקי כשגריר טורקיה בפלשתין שמקום מושבו ירושלים. "למה אנחנו נותנים לדבר הזה לקרות? אנחנו יכולים לפעול בקלות נגד זה. חטיבת הטקס במשרד החוץ מבהירה לו שהוא מעיף את התואר הזה גם מכרטיס הביקור שלו וגם ממשרד החוץ באנקרה או שמחר בבוקר לא תהיה הכרה בדרכון ובחסינות הדיפלומטית שלו על כל ההטבות שמסביב. לא צריך להיות בריונים אבל גם לא להיות סמרטוטים".

אז למה ישראל לא נוהגת באופן הפשוט כל כך הזה? "אני מניח שאני לא יודע הכול, אבל באותה נשימה אני אומר שצריך להיות משהו מאוד משמעותי כדי להצדיק את ההתנהגות המאוד מאוד מתונה שלנו מול הטורקים. אם הם נותנים לנו משהו מתחת לשולחן אז אולי, אבל אני משכנע שלא זה המצב", הוא אומר ומוסיף כי הדיפלומטיה הישראלית נוהגת בסגנון מעודן ומנומס, אך עליה לשנות כיוון ולעיתים לפעול כפי שנהגנו בשנותיה הראשונות של המדינה. "בן גוריון החליט שהממשלה עולה לירושלים מיד לאחר החלטת האו"ם שירושלים תהיה בינלאומית. כך גם בהחלטת לוי אשכול שבועיים אחרי המלחמה על איחוד ירושלים, כך מה שעשה טדי קולק בשכונת המוגרבים. אני לא בטוח שמישהו היום היה נוהג כך. אסור להשתעבד לסגנון העדין הזה, בעיקר כשרואים שהוא לא מצליח".

ישי מדגיש כי "כל מה שקורה עם טורקיה בירושלים, מרמת לוחית הזיהוי הדיפלומטית והלאה, זו החלטה מדינית מגבוה. יש מי שיאמר שהעולם כולו נגדנו אז אין טעם לפתוח חזית נוספת, אבל זו חזית שהיא כבר פתוחה והנימוס לא עוזר כאן, לא מחזירים לנו נימוס. לפעמים צריך ללכת עד הסוף, בעיקר כשהם מתנהגים נגדנו בצורה מזעזעת ומחפירה ותומכים בטרוריסטים בהמות, ואנחנו מתנהגים אליהם כמו אל בני אדם".