חבר הכנסת גדי איזנקוט התייחס הערב (חמישי) בראיון לכאן חדשות לאובדן בנו גל שנפל ברצועה ב-7 בדצמבר.

"אני לא מצטער על האופן שבו חינכתי אותו. שלחתי הרבה חיילים לסכן את חייהם ורבים מהם נפלו ב-40 שנות שירותי, גם תחת פיקודי. כשאתה חלק מצוות, יש לך ערבות הדדית ואחריות לביטחון המדינה", אמר איזנקוט.

הוא אמר כי ההחלטה לעזוב את הממשלה הייתה נכונה, ושאם לא היה עושה כן היה מרגיש כי הוא בוגד בחיילי צה"ל. "אני חושב שאם אני רואה מקרוב מדיניות שגויה ושיקולים זרים של ראש ממשלה ואני נשאר, אני בוגד בהם".

"לא היה רגע אחד של החלטה לפרוש, הייתה תקופה ארוכה של לבטים", סיפר. "שאלתי את עצמי אם אנחנו מצליחים להשפיע על השגת מטרות המלחמה, האם סדר העדיפויות הנכון מתקיים, האם השיקולים לקבלת ההחלטות נכונים".

לדבריו, לא כל ההחלטות שהתקיימו בפורומים הסגורים התקבלו משיקולים זרים. "זה לא היה רק פוליטיקה, אבל השיקולים הפוליטיים ריחפו מעל קבלת ההחלטות. ראיתי במהלך התקופה האשמות של שרים את הרמטכ"ל וראש שב"כ. הם לא חסינים מביקורת ואפשר לבקר אותם ולשאול שאלות קשות, אבל בשלב מסוים רואים שיש יד מכוונת".

לגבי מטרות המלחמה אמר איזנקוט: "המשימה היא לא למוטט את חמאס, אלא להשמיד את היכולות השלטוניות הצבאיות והארגוניות של חמאס. חמאס זה רעיון שאנחנו נילחם איתו עוד הרבה שנים. אי אפשר להבטיח ניצחון מעבר לפינה ואז לבוא לצה"ל בטענות מדוע הוא לא מספק את הסחורה".

איזנקוט נשאל על ההבדל בין הבטחת "הניצחון המוחלט" של ראש הממשלה לבין אזכורי "ניצחון אמיתי" מפיו של יו"ר מפלגתו גנץ, והשיב: "זה ההבדל בין מי שנלחם בטרור כל חייו לבין מי שכתב על זה ספרים".

"זו לא שאלה של אמונה. אני בוחן אותו כראש הממשלה קרוב לשנתיים והוא נכשל כישלון מוחלט. הוא עמד על בימת הכנסת והקריא את ארבע מטרות העל - הראשונה היא עצירת הגרעין האיראני, ואיראן נמצאת היום במקום המתקדם ביותר, השנייה היא שלום עם סעודיה והוא מפנה לזה כתף קרה, השלישית היא שיפור הכלכלה הישראלית, שהידרדרה, והרביעית היא ושיפור הביטחון והמשילות - והוא נכשל כישלון חרוץ", הוסיף.

לטענתו, נתניהו פוגע במטרות המלחמה כשהוא "לא מאפשר לשר הביטחון לקדם את היום שאחרי ואלטרנטיבה שלטונית ברצועה, כשהוא מגביל את ראש המוסד ולא נותן לו את המנדט הנכון, וכשגם כשמתקבלות החלטות הולכים אחורה".

על איומי המלחמה מצפון אמר איזנקוט כי "צה"ל משיג הישגים מרשימים מול חיזבאללה, אבל השורה התחתונה היא בלתי נסבלת כשכל הקו מפונה וכש-70 אלף תושבים מפונים. גם היום צריך הפתרון עובר דרך הפעלת כוח או דרך הסכם. הפעלת הכוח שהתבצעה עד כה מאפשרת להגיע להסכם".

בריאיון התייחס איזנקוט גם למגעים לשחרור חטופים. "החובה של ישראל היא להחזיר את החטופים. העסקה תהיה קשה מאוד. נצטרך לקבל החלטה להפסיק את המלחמה לחודשים. על פי מתווה נתניהו, מדובר ב-42 ימים עד ארבעה חודשים, ומשמעות הדבר היא לסגת מהרצועה אבל רק אחרי ש-120 חטופים חוזרים אלינו".