נתניהו וביידן
נתניהו וביידןצילום: Tomer Appelbaum, פול, אריה לייב אברמס, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר בשיחות סגורות עם בכירי הממשל האמריקני כי עיכוב במשלוחי הנשק האמריקניים לישראל מביא למצב שרק יקרב מלחמה כוללת עם חיזבאללה, כך מדווח העיתון "ישראל היום".

על פי הדיווח, בשלושת החודשים האחרונים מתריעים גורמים בכירים במערכת הביטחון על האטה משמעותית במשלוחי הנשק.

למרות האזהרות, האמריקנים עד כה הכחישו את הבעיה או הודיעו שיטפלו בה, אך לא חל שום שינוי.

"חודשים של שיחות. אנחנו מדברים ומדברים, וכלום לא קורה", אמר גורם המעורה בפרטים. גורם מדיני הוסיף כי רק הלחץ הפומבי של נתניהו עשוי להוביל לשחרור המשלוחים המעוכבים.

החשש האמריקני היה תחילה מפני הפעולה ברפיח, אך כעת ממשל ביידן מנסה לעכב מלחמה בלבנון באמצעות משלוחי התחמושת - מה שמוביל לתוצאה ההפוכה, כך חוששים בישראל.

אתמול, בתגובה למתקפה יוצאת דופן מצד דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, אמר נתניהו כי "אני מוכן לספוג התקפות אישיות - ובלבד שישראל תקבל מארה"ב את התחמושת שהיא זקוקה לה במלחמה על קיומה".

הוא הגיב לדברי הדובר, ג'ון קירבי שכינה סרטון שפרסם נתניהו ובו ביקורת על הממשל "מביך". "לא ידענו שהסרטון הזה יפורסם. התאכזבנו ממנו משום שאין מדינה אחרת שמסייעת לישראל כמו ארצות הברית במלחמה בחמאס ובחזיתות נוספות", אמר קירבי והוסיף "אני לא יודע מה עבר לנתניהו בראש כשהוא עשה את המעשה הזה".

ביום שלישי פרסם ראש הממשלה סרטון בו עדכן כי מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן התחייב בפניו כי תחודש אספקת הנשק לישראל ומתח ביקורת על וושינגטון.

נתניהו התייחס לשיחה שלו עם בלינקן ואמר: "כשהשר בלינקן היה כאן לאחרונה בישראל, הייתה לנו שיחה גלויה, אמרתי שאני מעריך מאוד את התמיכה שארה"ב העניקה לישראל מתחילת המלחמה".

הוא הוסיף: "אבל אמרתי גם משהו אחר, אמרתי שלא יעלה על הדעת שבחודשים האחרונים הממשל מנע מישראל נשק ותחמושת".

עוד הוסיף: "ישראל, בעלת הברית הקרובה ביותר של אמריקה, נלחמת על חייה, נלחמת נגד איראן ושאר אויבינו המשותפים".

"בלינקן הבטיח לי שהממשל עובד יום ולילה כדי להסיר את צווארי הבקבוק הללו. אני בהחלט מקווה שזה המצב. זה צריך להיות המצב", עדכן נתניהו.

לסיום אמר: "במהלך מלחמת העולם השניה, צ'רצ'יל אמר לארה"ב - 'תנו לנו את הכלים אנחנו נעשה את העבודה'. אני אומר, תנו לנו את הכלים ואנחנו נסיים את העבודה הרבה יותר מהר".