שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

להרוג רעיונות

אז מסתבר שרעיון אי אפשר לנצח. רעיון הוא משהו רוחני, פנימי, כזה ששום כלי נשק לא יוכל להרוג ולחסל. אפשר לנסות לפגוע בנושאי הרעיון, אבל הרעיון והאידיאולוגיה יישארו ובבוא היום הם יפרצו מחדש, ישגשגו וילבלבו. כמה טוב שהיהדות והציונות הן רעיון ואידיאולוגיה.

מחכים להסבר

אדוני ראש הממשלה, יש משהו שאתה חייב להבהיר לנו, אזרחי ישראל.

השבוע פורסם שבדיון על אגדת אלימות המתנחלים (שלא כאן המקום לפרט את השיח המרתק והמוזר שהתחולל בו), קבע נציג המשטרה שישנו מצג שקרי ולפיו באירוע מסוים מתנחלים הרגו פלשתינים, בעוד בשטח נמצאו קליעים שירו חיילי צה"ל ולא של מתנחלים. אלוף הפיקוד טען שמדובר במתנחלים שהם חיילים בחופשה, וכך נמשך השיח עד שאתה, אדוני ראש הממשלה, פנית לנציג המשטרה ואמרת לו "איך יכול להיות שבפרעות האלו לא נתפס יהודי אחד קיצוני שמבצע עבירות חמורות?" ואז הוספת את צמד המילים "האמריקנים לוחצים".

על צמד המילים הללו אנחנו חייבים לבקש הבהרות. מה הכוונה שהאמריקאים לוחצים? אז מה אם הם לוחצים? אם הם לוחצים אז נמציא רוצחים יהודים שלא קיימים, נכלא חפים מפשע וננופף בשמות של מתיישבים כאילו ביצעו מעשי רצח רק כדי להפיס את דעתם של אמריקאים כלשהם שלוחצים? אתה לא רוצה לומר לי, אדוני ראש הממשלה, שעדיין לא שוכנעת שמתיישבי יהודה ושומרון נמצאים תחת מתקפת עלילות דם, ככל הנראה כחלק מהצורך של ממשל ביידן להוכיח נאמנות לאיזה אלקטורט מטורלל בכמה מדינות מפתח. הדברים הרי ברורים גם לך, אז למה בכלל להעלות את המושג הזה 'האמריקאים לוחצים' כחלק מדיון בסוגיה הזו? את מי מעניין אם האמריקאים לוחצים או לחוצים? אותנו הרי מעניינת האמת ולא צורך של מישהו בממשל ביידן באיזו ליטרת מתנחלים שתושלך לכלא סתם כך ללא סיבה.

ובכלל, מה זה 'האמריקאים לוחצים'? אנחנו עובדים אצלם, או שאנחנו מדינה ריבונית ועצמאית שיודעת להעניש את מי שצריך ולזכות את החפים מפשע? מה הקשר בין לחץ אמריקאי לתפיסתו של יהודי, קיצוני או לא?

ואם כל הציטוט הזה מדבריך היה שקרי ובכלל לא אמרת את צמד המילים המשונה הזה, אנא, אדוני ראש הממשלה, נשמח לקבל הכחשה רשמית, לפחות למען האמת ההיסטורית.

למי קראת בבון?

בשנות השמונים והתשעים היו נשלחים נציגי התקשורת לכנסי בחירות ולהפגנות של הימין כדי להצמיד עדשות מצלמה לפניהם של אנשי ימין זועמים ולצלם אותם מהזוויות האלה שמשכנעות את הצופה שאכן מדובר בטירוף של ממש. באותן שנים עלה בידי התקשורת (ועוד כמה עוזרי לוויין) לקבע את תדמית הליכודניק האלים, הפרימיטיבי, הבבון.

את הפגנות השמאל דאגו לצלם אז רק מלמעלה, מרחוק, כדי שלא נראה פנים זועמות, שיניים חורקות, עיניים רושפות אש ובוודאי שלא אגרופים ודחיפות. כך, שנה אחר שנה, טופטפה למוח הישראלי הוודאות שימין זה אלימות וברבריות ושמאל זו אינטליגנציה ומעודנות. סייעו לתובנה הזו עוד כמה דרכים מחוכמות באולפנים, אבל לא נאריך בהן. רק נציין שמאז חלפו שנים ושנות אור טכנולוגיות והשינוי הגיע. המצלמות כבר נמצאות בכל מקום. כבר לא צריך עיתונאים כדי לסקר ולתעד. ופתאום רואים את כולם מקרוב, גם את הזועמים והאלימים משמאל.

פתאום מתברר שהם מחלקים אגרופים, תוקפים עיתונאים וצלמים, מכים במוטות עץ על חלונות של כלי רכב, יורקים על מי שלא חושב כמותם, תנועות מגונות וביטויים גסים הם חלק מארסנל השיח המקובל בעיניהם, מקללים בשפת ביבים וללא מעצורים, מחללים כל דבר קדוש לאומה או לעם, מאחלים ומייחלים למתנגדיהם את כל הרע שבעולם (ולא חוסכים על פירוט הרע הזה), סותמים פיות ועל משמעותה של דמוקרטיה כנראה לא ממש שמעו.

אז נכון, חלילה אני לא כולל בכך את כולם, אבל בכל זאת, לאותם אנשי שמאל שנחשפים ככאלה אני שואל: חבר'ה, מה קרה? אחים שלנו, תפגינו, סבבה, אבל שימרו על פאסון. רואים לכם. אלה כבר לא הימים ההם של תקשורת מאתרגת.

על ספת הפסיכולוג

אני לא פסיכולוג של אומות (אם יש דבר כזה בכלל), אבל פתאום עלתה בי המחשבה שתמיכת האירופים המעונבים והמחולפים בהקמת מדינה פלשתינית לא נובעת רק בגלל שהם רוצים את הקולות שלהם בקלפי. בינם לבין עצמם הם הרי יודעים היטב מי כאן הטוב ומי הרע, מי הקורבן ומי הרוצח, למי כדאי ומשתלם להתקרב וממי כדאי להימלט כל עוד נפשם בם. משום כך עולה בי המחשבה שבהחלט יתכן שיש סיבה נוספת ללהט הזה שלהם לראות כאן מדינה פלשתינית, גם אם היא תסכן מיליוני יהודים. יכול להיות שהם רוצים לראות כאן מדינה שכזו רק כדי שיוכלו לשגר אליה סוף סוף את כל הפלשתינים שהתמקמו אצלם, שמחוללים מהומות, מסתגרים בשכונות נטולות אכיפה, מחריבים להם את אירופה היפה שלהם ומפריעים להם באמצע הקפה.

עצמאות יתר

ההחלטות המשמעותיות שקיבל הרמטכ"ל מבלי להיוועץ או לפחות לעדכן את הדרג המדיני שמעליו, כמו אותה הפסקת אש הומניטארית, מתן הקלות בעזה לקראת החג המוסלמי, ההחלטה שלא לצאת לאותו מבצע לחילוץ חטופים ימים לאחר תחילת המלחמה ועוד כמה שכאלה, מחזקות את התחושה שאכן תחושת עצמאות יתר פשטה בצמרת הצבא. לכאורה הדברים מוכיחים שאכן התקבעה בצבא תפיסה לפיה הדרג המדיני כבר אינו מפקד הצבא ואפשר להתעלם ממנו, תפיסה שהיא אולי הייתה זו שגרמה לראשי הצבא להחליט בלילה שלפני השבעה באוקטובר שאין כל צורך לעדכן את שר הביטחון או את ראש הממשלה בצבר האותות המודיעיניים והאזהרות שנערמו על שולחן הקברניטים ולימדו שמשהו נורא עומד לקרות. מסתבר שעצמאות היתר הזו של הצמרת לא התפוגגה עם הזמן.

בוועדת החקירה יצטרכו לדון גם בזה.

הכול יעבור

נראה שבהחלט משתלם והגיוני מצידן של המפלגות החרדיות להביא לנפילת הממשלה, וזה הולך ככה: הם מפילים את הממשלה, הולכים לבחירות, מוקמת ממשלה בראשות בני גנץ, יאיר לפיד, נפתלי בנט, אביגדור ליברמן וכל החבר'ה, אל הממשלה הזו הם יצורפו, ואז נוכל כולנו לראות איך ברגע אחד תעבור כל החקיקה שירצו, גיוסים, מועצות דתיות, גיורים, חוקי רבנים, חוקי דיינים, גבאים, בלניות ומחלקי סוכריות בערב שבת, הכול, הכול יעבור ולא תראו מפגין אחד בקפלן. משתלם, לא?

מעצבים היסטוריה בציונות הדתית

סביב הבחירות לרבנות הראשית אני שומע שוב ושוב משפט מוזר ומשונה שצף ועולה בכל פעם שדובר ציוני דתי נדרש לסוגיה. שוב ושוב אנחנו שומעים את הדובר מייחל בערגה לכך שאולי הפעם, אולי הפעם, סוף סוף, ימונה לרבנות הראשית, בפעם הראשונה בהיסטוריה רב ראשי ציוני דתי.

סליחה, אבל אני ממש לא יודע על מה אתם מדברים. יכול להיות שהרבנים הראשיים הנוכחיים לא מוצאים חן בעיניכם, זו זכותכם. יכול להיות שאתם רוצים שהרבנים הראשיים הבאים יהיו יותר תואמי השקפותיכם וגם זאת זכותכם, אבל מאיפה צצה האמירה הזו שמעולם בהיסטוריה לא היו כאן רבנים ציוניים דתיים ראשיים? ואם קשה לכם, אז הנה תזכורת קטנה:

הרב אברהם שפירא זצ"ל, ראש ישיבת מרכז הרב, לא היה ציוני דתי? הרב שלמה גורן זצ"ל, אלוף בצה"ל, רב צבאי ראשי בעבר, לא היה ציוני דתי? והרב מרדכי אליהו זצ"ל, והרב עוזיאל זצ"ל? והרב הרצוג זצ"ל? והרב יצחק ניסים, לא היה ציוני? או אולי לא היה דתי חלילה? ובל נשכח את הרב הראשי הנוכחי שאת שירותו הצבאי סיים בדרגת רב סרן, הוא לא ציוני דתי? וכמובן לא דיברנו על ראשון הרבנים הראשיים ומקים הרבנות הראשית הרב קוק זצ"ל שמן הסתם לא תערערו על כך שהוא היה ציוני דתי.

אז זה בסדר לרצות משהו אחר, אבל מומלץ להיצמד לאמת ההיסטורית ולא להתעלם מהדרך הרוחנית של שורה ארוכה של רבנים ראשיים בישראל.

בקיבוץ בכפר בקרת

חמישה אבירים הצטרפו למסדר אבירי איכות השלטון. חברי 'זהו זה' זכו באות אבירי איכות השלטון מתנועתו של עו"ד אליעד שרגא שהכריזה ש"תרומתה המשמעותית ביותר (של זהו זה) הינה בכך שהיא תורמת לעידוד השיח הציבורי סביב סוגיות חברתיות, לאומיות ופוליטיות".

אם היו מקבלת חבורת 'זהו זה' את האות על השירים החותמים את התכנית, מיילא, אבל על תרומה לעידוד השיח הציבורי ושאר בלה בלה? למי? לתכנית שכל כולה לעג למי שהוא לא הם? נכון, בני דורי זוכרים בערגה את מושונוב ובראבא כמובילי רגעי קסם טלוויזיוניים, אבל זה היה טוב אז. היום? כשכל דתי וחרדי נראה שם כמו קריקטורה מחוברת אנטישמית, או במקרה הטוב כמו קונילמל? כשחיקויים עדתיים בנוסח שנות השישים חוזרים להיות שם לגיטימיים? כשראש הממשלה וחצי העם התומך בו הם מושא ללעג וזלזול, זה נקרא עידוד השיח הציבורי?

במערב אין כל חדש

היו כמה שסברו שהפעם יחרוג קאטו הזקן ממנהגו ויאמר כמה מילים על 'זהו זה'. בכל זאת... אות אבירי איכות השלטון ניתנת לתכנית, אז בטח יש לו מה לומר על זה, אבל כשניגשו אליו וניסו לסחוט איזו אמירה מפתיעה וחריגה התאכזבו לראות אותו רובץ על עלי ומכתש ממתכת וטוחן גרגרי פלפל שחור, מתבשר על האות שקיבלה התכנית וממלמל בתגובה 'אבירים דוהרים ונעלמים אחרי השקיעה. הבעיה היא עם כאלה שנשארים כבר עשרים שנה באותו מקום וטוחנים לכם את הראש כשאתם מחייכים חיוך מטופש. תפסיקו כבר לראות את ארץ נהדרת'.

להערות ולהארות שלכם: [email protected]