מחבלי חמאס בכלא
מחבלי חמאס בכלאצילום: Chaim Goldberg/Flash90

"גרף המורל במלחמה בעזה מלמד, כי עם הזמן הוא עולה בקרב ‘ההתנגדות’ (חמאס וארגוני הטרור) ויורד בקרב הצבא הישראלי, נתון שעשוי להפוך אותו לגורם המרכזי בקביעת התוצאה הסופית של הלחימה", נכתב במאמר דעה באתר האינטרנט של עיתון הרשמי של חמאס "פלסטין" תחת הכותרת "המורל הוא גורם מכריע במלחמה בעזה".

כותב המאמר ד"ר עמאר עלי חסן, נסמך בטענתו על סקר דעת קהל שערך העיתון "ידיעות אחרונות" ממנו עולה, כי חלה ירידה משמעותית במורל של קציני צה"ל, המשתקף ברצונם של 58 אחוזים מהם שלא להמשיך בשירותם הצבאי, בהכפלת מספר הבקשות לפרישה מצה"ל במהלך המלחמה ובתחושה הרווחת בקרב הקצינים שהם נכשלו בביצוע משימות הלחימה.

עוד מציין הכותב, כי מפרסומי עיתונים בישראל עולה שקיימת קריסה נפשית בקרב החיילים, הבאה לידי ביטוי בפניה של יותר מעשרת אלפי חיילים וקצינים לטיפול נפשי.

לדבריו, "המורל של ‘ההתנגדות’ (חמאס וארגוני הטרור) הוא הגורם החשוב ביותר בגישור על הפער בין ‘ההתנגדות’ לצבא הישראלי במספר ובציוד, וזו רוח המבוססת על מאבק, אמונה במטרה לאומית, והביטחון באפשרות לנצח את ישראל, השימוש המקצועי בדפוסי לוחמה פסיכולוגית, היישום המרשים של לוחמת גרילה, ואיתה יכולתו של העם בעזה לעמוד איתן ולהיות נכון להקריב את עצמו".