ראש הממשלה בנימין נתניהו התראיין הערב (ראשון) לערוץ 14 והצהיר כי השלב העצים בעזה קרוב מאוד לסיומו.

"אנחנו במלחמה מול שבע חזיתות. החמאס, חיזבאללה, חותים, מיליציה מאיראן ומסוריה, יו"ש ואיראן. צריך להשקיע הרבה יותר בביטחון, ייצור עצמי כדי להפחית תלות באחרים - אבל לפני כל דבר אחר: חייבים לנצח את הזרוע שביצעה בנו את הטבח הזה", הדגיש נתניהו.

"יש לנו מטרות מלחמה. הבאנו 136 חטופים. עלינו לחסל את היכולות הצבאיות ושלטוניות של החמאס, וזה נעשה רק מתוך השטח. זה לא אומר שהמלחמה עומדת להסתיים אלא שהמלחמה בשלב העצים שלה תסתיים בעוד כחודש", הוסיף

הוא התייחס גם למצב בצפון ואמר כי אם לא יושג הסכם ישראל תחזיר את התושבים לבתיהם לאחר מהלך צבאי.

לגבי עסקה לשחרור חטופים אמר ראש הממשלה כי הוא מוכן לקדם עסקה כזו - אך לא במחיר של עצירת המלחמה.

נתניהו התייחס גם לסוגיה האיראנית. "לא בלמנו אותם. אנחנו מחויבים לעצור אותם. איראן עכשיו הוסיפה לאיום הגרעין את טבעת החנק. גילינו הרבה דברים בפעולה בעזה על הפעולות של איראן. ככל שמגלים את הדברים, ברור שצריך לטפל גם בזרוע המיידית שפעלה נגדנו אבל גם לבלום את הציר במקומות אחרים".

לשאלה בנוגע לאפשרות של התיישבות ישראלית בעזה לאחר המלחמה השיב נתניהו: "זה לא ריאלי וזה לא מתיישר עם מטרות המלחמה".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר השיב לנתניהו בעניין זה: "התיישבות יהודית ברצועת עזה ועידוד הגירתם מרצון של תושבי הרצועה הם ריאליים והם אלו שיביאו להגשמת המושג הניצחון המוחלט. כפי שהתיישבנו ביש"ע אחרי 1967, נוכל לעשות זאת שוב ברצועת עזה אחרי 2024".

מתנועת נחלה נמסר: "בכל מהלך ההיסטוריה הוכח כי התיישבות יהודית היא המענה הכי נכון מבחינה ערכית, מוסרית וביטחונית. כל אופציה של הענקת רצועת עזה לאויב כזה או אחר היא לא ריאלית. האפשרות הכי מציאותית היא התיישבות יהודית בכל חבל עזה".

מטה משפחות החטופים טען כי ראש הממשלה נסוג בו, בראיון לערוץ 14, מההצעה הישראלית לעסקה לשחרור החטופים.

"מדובר בהפקרת 120 החטופות והחטופים ופגיעה בחובה המוסרית של המדינה כלפי אזרחיה. סיום הלחימה ברצועה, ללא שחרור החטופים, הוא כישלון לאומי חסר תקדים ואי עמידה במטרות המלחמה. משפחות החטופים לא יניחו לממשלה ולעומד בראשה לסגת מההתחייבויות הבסיסיות לגורל יקירנו. האחריות והחובה להחזרת כל החטופים היא על ראש הממשלה. אין מבחן גדול מזה", אמרו במטה.

בלשכת ראש הממשלה דחו את הדברים. "חמאס הוא זה שמתנגד לעסקה, לא ישראל. ראש הממשלה נתניהו הבהיר שלא נעזוב את עזה עד שנשיב את כל 120 חטופינו, החיים והחללים כאחד".