שחקני גרמניה הערב
שחקני גרמניה הערבצילום: רויטרס

נבחרת גרמניה, מארחת טורניר היורו, אליפות אירופה בכדורגל, הייתה הנבחרת הראשונה בטורניר הנוכחי שהבטיחה את העפלתה לשלב שמינית גמר היורו, מחזור אחד לפני סיום העונה. מלבדה גם ספרד ופורטוגל הבטיחו זאת ועדיין, בעוד אלה הבטיחו את העפלתן מהמקום הראשון, הנבחרת המארחת גרמניה הייתה צריכה בשביל זה לא להפסיד במחזור הסיום לנבחרת שוויץ.

למזלה, זה רק כמעט קרה.

גרמניה שלא הצליחה לנצח את שוויץ בכל שלושת המפגשים האחרונים מולה, התקשתה מולה גם הפעם במחזור הסיום של שלב הבתים של יורו 2024. אחרי ביטול שער יתרון שלה והחמצות נוספות, שוויץ הענישה עם שער בדקה ה-28, שער עליו הצליחה לשמור כמעט לכל אורך המשחק.

לרוע מזלה של שוויץ, הקלישאה שנטבעה אי שם ב-1990 על ידי גארי ליניקר האנגלי, כי "כדורגל משחקים 90 דקות ובסוף גרמניה מנצחת", קיבל משנה תוקף כשהנבחרת המארחת השוותה בתוך תוספת הזמן של המשחק.

וכך, גרמניה נמנעת משחזור תסריט בדיוק כמו שקרה לה לפני 50 שנים, במסגרת מונדיאל 1974 כשפתחה אותו בשני ניצחונות ובהפסד שדרדר אותה למקום השני. הפסד שבדיעבד סידר לה יריבות נוחות בדרך לזכיה בתואר. האם כך יקרה גם הפעם? לא בטוח, כאשר מי שעשויה לחכות לה על פי ההצלבה בהמשך הטורניר בשלב רבע הגמר - תהיה נבחרת ספרד החזקה.

גרמניה מעפילה לשלב שמינית הגמר מהמקום הראשון בבית בתום דרמה גדולה ובזכות תיקו 1:1 מאוחר, אך לא מצליחה שוב לנצח את השוויצרים ולסיים את שלב הבתים במאזן מושלם.

גם המשחק המקביל בבית א' הסתיים בדרמה גדולה, כזו שחרצה גורלות כאשר הונגריה וסקוטלנד נפרדו בניצחון דרמטי של ההונגרים בתוצאה 0:1 משער בדקה ה-100, שער שמשאיר להונגריה סיכוי תיאורטי להעפיל לשמינית הגמר ושולח את סקוטלנד חזרה לביתה, בפעם ה-12 ברציפות בטורנירים גדולים והיא המודחת הראשונה מטורניר יורו 2024.