נורית גלרון
נורית גלרוןצילום: הִלה עמנואל

לפני כשנה כחלק ממיזם תרבותי רחב וחשוב אשר נותן כבוד לגיבורי תרבות ישראלים, נולד הפרויקט "מעפר פורחת שושנה" אשר חולק כבוד והוקרה לפעילותה החשובה ולכתיבתה המרגשת האישית והמופלאה של המשוררת רחל שפירא.

רחל שפירא היא פזמונאית ומשוררת ישראלית, כלת פרס אקו"ם למפעל חיים בתחום הזמר העברי ובעלת עיטור נשיא מדינת ישראל. רבים משיריה הפכו לנכסי צאן ברזל, ביניהם "מה אברך", "כמו צמח בר", "חלומות", "שיר של יום חולין", "מנטה" ו"עוד יהיה לי"...

הפרויקט, בהפקת צאן ברזל מבית aroma music ותחת ניהולו האומנותי של קובי בן עטר, מורכב מ11 שירים. חלק מן השירים חדשים לגמרי, שירים אשר הוקלטו לראשונה, לכבוד הפרויקט. חלק אחר מן השירים הם מתוך הרפרטואר הקנוני של רחל שפירא, אותם שירים זכו לעיבודים וביצועים חדשים ועדכניים.

אחד מאותם שירים חדשים לגמרי הוא שיר מקורי שכתבה שפירא במיוחד לצורך הפרויקט, ויוצא הבוקר כסינגל השני מתוכו בביצועה של נורית גלרון - 'שיהיה מי שיקשיב'.

רחל שפירא
רחל שפיראצילום: משה שי

"לפני שנים הקליטה נורית שיר שכתבתי בשם 'למדני את השיר הפשוט' ובו השורה 'ומגובה רב ראשי עכשיו נרכן'", מספרת שפירא, "ואכן, בשבועות ובחודשים האחרונים, ראשי נרכן לעיתים קרובות".

"כמה מרגש לשמוע שוב את קולה עז ההבעה של נורית, כשהיא שרה את שירי החדש "שיהיה מי שיקשיב. המשאלה הזאת , במשפט הפותח, , צועקת עכשיו באזני ומסרבת לעזוב. המשאלה הזאת , דחופה, חיונית, תובעת להתגשם. הלוואי שיהיה מי שיקשיב לדבריך ולקולך, לדבריה, לדבריכן".

"'מעפר פורחת שושנה' הוא פרויקט שמוקדש לשיריה של רחל שפירא, שאין ראויה ממנה ליוזמה הזאת" אומרת גלרון. "רחל היא אחת המשוררות החשובות בזמר העברי, שפתה הנשית-ישראלית שפה רגישה ומרגשת, שפה עשירה וישירה ובעיקר מוזיקלית כל כך. לזכותה כל כך הרבה קלאסיקות נפלאות. 'שיהיה מי שיקשיב' הוא שיר שמדבר על העצמה נשית, על המקום שאת חייבת לתת לעצמך. 'לא מוכרחים לרוץ עם כל העדר- חשובה היא הבחירה שלך'".