ד"ר ציפי ריין
ד"ר ציפי רייןצילום: באדיבות המצולמת

ביום שלישי הקרוב יתקיים אירוע זום אליו חברו ערוץ 7, מכון ריין ומועדון ההורים הגדול תחת הכותרת 'עוברים את החופש בגדול'.

הרב יוני לביא והפסיכולוגית ד"ר ציפי ריין ישוחחו על הדרך הנכונה עבור הורים וילדים לצלוח את החופש הגדול. עם ד"ר ריין שוחחנו על מה שצפוי באירוע.

בפתח הדברים מציינת ד"ר ריין כי אתגר ההתמודדות עם החופש הגדול עולה על רקע המלחמה, בין השאר משום שמצב הרוח הכללי משתנה והדברים משפיעים גם על הבית פנימה. "אם בעבר הייתה אנרגיה של כיף ושמחה, השנה מגיעים עם פחות כוחות וזה משפיע על המרחב הביתי. חופשות מתבטלות ומשתנות והכול נהיה יותר נפיץ בבתים".

במפגש הזום המדובר יידונו בהרחבה השלכותיה של המלחמה על אופיו של החופש הגדול בשנה הנוכחית, בשונה משנים קודמות, אך גם אתגרים מוכרים משנים קודמות יעלו, ובראשן המוכר והידוע הוא ההיצמדות למסכים. ד"ר ריין מזכירה כי ישנם אכן נושאים שנכון לדבר עליהם בכל שנה, ומעבר לכך יש לזכור שבכל שנה נכנסים הורים חדשים לאתגר החופש הגדול ועבורם הסוגיה חדשה. מנגד הורים מבוגרים יותר נכנסים למסכת אתגרים חדשה, זו של הבוגרים יותר.

לדבריה, האתגר אותו היא רואה לעצמה ולהורים הוא לעלות מדרגה גם ביחס לאתגר המסכים לעומת השנה הקודמת. "אם הצלחתי בשנה שעברה לייצר גבולות ומשמעת השנה אפשר להוסיף ערכים ולדעת מתי לשחרר יותר. המטרה היא שנעלה קומה בכל שנה", היא רומזת לרוח שתנשב במשדר המיוחד.

עוד מעירה ד"ר ריין כי על מנת להתמודד עם אתגר המסכים על ההורים לבחון את מקומם שלהם באופן פרטני, האם הם הורים שנמצאים בעבודה לאורך כל היום והילדים נותרים לבד? התשובה לשאלה זו משתנה מבית לבית ויש לקחת אותה בחשבון כאשר נערכים לאתגר. בנוסף על ההורים לבחון את עצמם עד כמה הם מעניקים לילדיהם כלים להתמודד עם זמן המסך ועם הזמן שמחוץ למסך.

לא די בגבולות וכללים, אלא יש לקחת אחריות על הזמן האחר וללמד את הילדים לנצל אותו באופן נכון עם כלים המותאמים להם. הורים שהרגילו את ילדיהם שהם נמצאים תמיד תחת פיקוח הורי יגלו שלילדיהם אין בהכרח את הכלים להתמודד לבד עם הזמן הפנוי, ומתוך כך באה הטענה המוכרת 'משעמם לי'. לשם כך יש ללמד כיצד להיות עסוקים בזמן הפנאי באופן ערכי ומבלי להיות תלויים בהורים.

לשאלתנו אם עולה מכך שכעת כבר מאוחר מדי להתמודד עם הזמן הפנוי, שכן הורים היו צריכים להיערך לכך לאורך השנה כולה בהדרכה יעילה ונכונה יותר, משיבה ד"ר ריין ואומרת כי "בכל רגע נתון אפשר להתחיל וללמד את הילדים, והחופש הגדול הוא הזדמנות פז ללמד אותם". לדבריה הלימוד הזה "ישרת אותם גם לא בזמן החופש הגדול", אבל הדבר מחייב את ההורים לקחת אחריות.

במפגש הזום תעלה ד"ר ריין טיפים להורים המבקשים ללמד את ילדיהם להגיע לעצמאות תכנון הזמן, גם אם הדבר לא נעשה בשנת הלימודים.

בחזרה להשלכות המלחמה על החופש הגדול, ובהקשר זה מזכירה ד"ר ריין כי הורים עשויים לגלות שילדיהם מנותקים מהחדשות הסוערות ומהמתרחש במדינה והם מתכננים לעלות לצפון לישון באוהל או להגיע לקרית שמונה מבלי לדעת מה המציאות המתרחשת שם. הניתוק של הילדים מהחדשות אמנם בריא לנפשם, אך הוא מחייב הורים להציב גבולות, מה שלא תמיד קל להם, ובוודאי בתקופה שכזו.

מנגד, אומרת ריין, ישנם ילדים שמחוברים חיבור יתר לאקטואליה הסוערת ומתוך כך מפתחים חרדות רבות שהולכות ומתעצמות כאשר הם נותרים לבד בבית, ומטבע הדברים ההורים הופכים מודאגים יותר וכאשר מצטרפים לכך קשיים חברתיים שמתעצמים בשל המצב, האתגר נראה קשה ומורכב.

אם כל אלה ואולי עוד אתגרים נוספים הפחידו אתכם מהצפוי בחופש הגדול, ד"ר ריין מרגיעה. לכל אלה יש שורה ארוכה של טיפים והמלצות שאותם יחלקו היא והרב יוני לביא במשדר. בינתיים חשוב שההורים ידעו ויזכרו שהם לא לבד וביום שלישי יחברו לשידור המיוחד כאן בערוץ 7.

מועדון ההורים מזמין את כלל ההורים למשדר המיוחד לחופש עם הרב יוני לביא והד"ר ציפי ריין - טיפים מעשיים ורעיונות יצירתיים - לעבור את החופש בגדול!

מס' המקומות מוגבל! הבטיחו את מקומכם חינם עכשיו