אנט
אנטצילום: באדיבות יונייטד קינג

בין הארבעה ביולי - יום העצמאות של ארצות הברית לבין ה-14 ביולי - יום העצמאות של צרפת יוצא סינימטק תל אביב בהקרנה של 9 סרטים מכל התקופות, שמביאים לידי ביטוי את היחסים המורכבים בין צרפת לארצות הברית בציון שני ימי העצמאות של שתי האומות הבכירות.קולנוע צרפתי מול אמריקאי – תחת הכותרת: מקנאים, סיפור אהבה.

זו למעשה תערוכת סרטים המציעה מבחר סרטים מגוונים המייצגים שתי אומות ושתי תרבויות בעלות היסטוריה ארוכה של ידידות אמיצה ומלחמות משותפת.

התערוכה/אירוע ידגיש גם את התחרות העיקשת בין שתי האומות על הבכורה בעולם המערבי ובקולנוע, תוך מתן דגש על המורשת המשותפת והמאבק המתמשך על מצוינות תרבותית.

תעשיות הקולנוע של שתי המדינות ניצבות זו מול זו בתחושות מעורבות של הערצה, תיעוב וקנאה - החל מהשאלה ההיסטורית מי ייסד את אמנות הקולנוע: אדיסון או האחים לומייר, ועד לימינו. מהימים הראשונים של הקולנוע האילם, דרך המצאת הפילם נואר בצרפת והגל החדש, ועד לבמאים אמריקאים שמוצאים מקלט בפריז. בעוד שבהוליווד אימצו את תיאוריית האוטר הצרפתית, בצרפת ממשיכים לדבר על ה"ניו לוק" האמריקאי.

ברטרוספקטיבה מיוחדת, האירוע יבחן את ההשפעה ההדדית האינסופית בין קולנוע צרפתי לקולנוע אמריקאי.

תשעה סרטים, מכל הז'אנרים והתקופות, מספרים את הסיפור המיוחד הזה על היחסים הפכפכים בין צרפת וארצות הברית על המסך הגדול: "לאון", "מולן רוז'", "העלמות מרושפור", "הארטיסט", "אמריקאי בפריז", "חבורה נפרדת", "עניין של מזל", "לפני השקיעה" ו"אנט".