הרב דוד לאו
הרב דוד לאוצילום: דוד כהן, פלאש 90

הרב דוד לאו, הרב הראשי לישראל שיגר מכתב לשר העלייה והקליטה אופיר סופר בדרישה לסגור את המחנות של מבקשי העלייה מאתיופיה.

"כמי שעומד בראש אני פונה אליך ראשית, לסגור את המחנות שייעודן לעודד עליה לישראל ודרכם מסתננים מיסיונרים ואינם יהודים. כמו כן, הגיע הזמן להתייחס למבקשי עליה מאתיופיה כאל כל מי שמבקש עליה מכל מקום אחר בעולם. כמו כן ובעיקר, יש לקבוע כי ללא אישור של מבררי יהדות או גורם אחר מטעם הרבנות הראשית לא יינתן אישור עליה לישראל", כתב הרב לאו.

בפתח דבריו הדגיש הרב לאו בחיוב את העליות בעבר. "עליית יהודי אתיופיה לישראל לפני כארבעים שנה הייתה נקודת ציון בעליה לארץ ישראל, בזכות החלטת הרבנים דאז, הגר"ע יוסף זצ"ל והגר"ש גורן זצ"ל אשרה ממשלת ישראל את העלייה. העלייה הראשונה הייתה של קהילת ביתא ישראל, קהילה שבמשך שנים רבות נאבקה על ייחודיותה ושמרה על חלק מערכי היהדות", הדגיש הרב לאו.

לדבריו, "לאחר תום העלייה של קהילה זו החלה עליה של 'בני הפלשמורה' שהם מזרע ישראל אלא לפני למעלה ממאה שנה התנצרו חלק מהם באונס. מועצת הרבנות הראשית החליטה כיון שהם נטמעו בין הנוצרים, עליהם לעבור הליך גיור מלא.

הרב לאו הוסיף: "כמי שעוקב שנים אחר העלייה מאתיופיה אני מודע לזרם הבלתי פוסק של מבקשי עלייה לארץ ישראל חרף החלטות ממשלה רבות שכל אחת מהן בישרה על הבאה לישראל של אחרוני העולים וסגירת המחנות, המשיכו מחנות העלייה להתמלא מחדש".