שחקני איטליה הערב. מודחים בבושת פנים
שחקני איטליה הערב. מודחים בבושת פניםצילום: רויטרס

מה המשותף לפורטוגל, ספרד, יוון, צרפת, גרמניה, דנמרק, הולנד, צ'כוסלובקיה וברית המועצות? כולן זכו בעבר באליפות אירופה בכדורגל ובטורניר שאחרי הזכיה הודחו בבושת פנים.

כך קרה הערב (מוצאי שבת) גם לאלופת אירופה האחרונה, נבחרת איטליה כשזו הודחה בידיי שוויץ בשלב שמינית גמר יורו 2024.

למעשה, הדחתה של איטליה שקיבלה יריבה קלה על הנייר בדמותה של שוויץ, לא מהווה הפתעה של ממש מלבד העובדה כי זו היא האלופה המכהנת, שכן גם את שלב הבתים צלחה בקושי ובזכות תיקו 1:1 דרמטי בהתקפה האחרונה של המשחק שנעל את שלב הבתים, מול קרואטיה.

שוויץ הייתה עדיפה על האיטלקים החלשים מהרגע הראשון הערב, כאשר רק שוער נבחרת איטליה דונארומה עמד בינה לבין תבוסה גדולה.

במחצית השניה גם השוער האיטלקי המצויין לא הצליח לעמוד בפרץ ונכנע פעמיים לשוויצרים המצויינים. התעוררות מאוחרת של השחקנים האיטלקים לא עזרה ואלה איבדו את התואר בו זכו אשתקד, כאשר זו הפעם השלישית ברציפות בה האלופה המהכנת מודחת בשלב שמינית הגמר של טורניר היורו.

למעשה, רק נבחרת אחת אי פעם הצליחה לשמור על התואר שלה ולזכות בו פעמיים ברציפות - הנבחרת ששיחקה עם איטליה בשלב הבתים הנוכחי, נבחרת ספרד שהניפה ב-2008 וב-2012 את גביע אירופה לנבחרות כולל זכיה במונדיאל בין לבין.

איטליה מודחת ושוויץ עולה לרבע הגמר בפעם השניה ברציפות כשהיא מנצחת את איטליה בפעם הראשונה מאז מאי 1993. היריבות האפשריות ברבע הגמר: אנגליה או סלובקיה. זה ייגמר בחצי גמר היסטורי?