מיכאל מלכיאלי
מיכאל מלכיאליצילום: ערוץ 7

שר הדתות מיכאל מלכיאלי שיגר היום (א') מכתב למשנים ליועמ"שית בו טען כי במצב הנוכחי יש להתקדם לבחירות מבלי לבחור את נציגי הרבנים הראשיים בגוף הבוחר.

בדבריו התייחס לעובדה כי החל מהערב אין לישראל רבנים ראשיים ולטענתו אין סמכות למינוי ממלאי מקום לרבנים הראשיים לעניין מינוי 10 נציגיהם בגוף הבוחר ולפיכך כי יש לסגור את הגוף הבוחר במצבו הנוכחי בו הוא מונה 140 חברים בלבד.

"ככל שמונו כל יתר חברי האספה הבוחרת, ניתן לקבוע כי הושלם הרכב האספה בהעדר גורם ממנה הנדרש ע"פ חוק", כתב.

זאת בניגוד לעמדת היועמ"שית, ולפיה על ממלאי המקום של הרבנים הראשיים למנות את 10 הנציגים הנוספים.

כזכור, הגוף הבוחר שתפקידו למנות את הרבנים הראשיים מונה 150 חברים, כאשר 10 מתוכם ממונים על ידי הרבנים הראשיים היוצאים, הרב הראשי הספרדי ממנה 5 והרב הראשי האשכנזי ממנה גם הוא 5.

במערכת הבחירות הנוכחית הייעוץ המשפטי הודיע לשני הרבנים הראשיים שהם לא יוכלו למנות חברי גוף בוחר, זאת מהסיבה שלשניהם יש קרובי משפחה שמתכוונים להתמודד.

בכל הנוגע לרב יצחק יוסף מדובר על אחיו, הרב דוד יוסף, ובכל הנוגע לרב דוד לאו, מדובר על אחיו, הרב משה חיים לאו, שמתמודד גם הוא לרבנות הראשית.

בייעוץ המשפטי הורו שממלאי המקום של הרבנים הם אלו שימנו את אותם 10 חברי הגוף הבוחר. אולם בג"ץ הודיע כי יהיו חייבים למנות לגוף הבוחר לא רק רבנים, אלא גם רבניות.

הרבנות הראשית התנגדה למהלך זה. כעת, באמצעות הנימוק המשפטי מנסה מלכיאלי לעקוף את הוראת בג"ץ שביקשה לשלב רבניות בגוף הבוחר.