הרב אליהו האיתן
הרב אליהו האיתןצילום: מכון פוע"ה

מידי יום מגיעות למכון פוע''ה כ-300 פניות מהארץ ומעולם.

משמח לחשוב כי ישנה אפשרות להיות לעזר לציבור גדול כל – כך, ומאידך, עצוב לדעת שיש הרבה אנשים, המתמודדים עם קשיים רבים, בעל כורחם בתחומים בהם אנו עוסקים.

יש לציין, כי במקרים המורכבים יותר, אנו מזמנים את הזוג לפגישה במכון, בה ניתן לערוך היכרות מעמיקה, להכיר את סיפורם ולנסות למצוא מענה שיקיף את המעגלים השונים בחייהם בשילוב האתגר שנשזר בחיי היומיום.

זכורני, בוקר אחד, בו הגיעו ליאת ומנחם, זוג יקר הנשואים מעל ארבע שנים ועדיין לא זכו לילדים. בבדיקות שביצעו, התברר כי מצב פוריותה של האישה ירוד מאד, ובמקביל יש להם גם קושי רגשי לגשת לתהליך של טיפולי פוריות.

חיזקנו אותם, תמכנו בהם ונתנו להם ארגז כלים לצליחת המסע העומד בפניהם. בנוסף, המלצנו על רופאת פריון הנמצאת בקשר הדוק עם המכון שחשנו כי הקשר ביניהם עתיד לעלות יפה והיא תהיה לעזר עבורם.

לאור המלצת הרופאה, החלו טיפולי הפוריות בליווי מלא של צוות המכון. ליאת ומנחם הגיעו להפריה מוקדם מהצפוי אך למגינת לב, הטיפולים לא צלחו ואף שימור הפוריות שהומלץ להם לעשות בשל רזרבה שחלתית נמוכה (תהליך ירידה משמעותית בכמות ובאיכות הביציות) של ליאת, נחל כישלון.

הם הגיעו לפגישה נוספת, מודאגים מאוד ומותשים פיזית ונפשית. "מה ה' רוצה מאיתנו?",שאלה ליאת בבכי. "למה זה קורה לנו?", הוסיף מנחם בלחש.

שוחחנו על המשמעויות השונות של המצב ועודדתי אותם כי יחד נעשה את המיטב. בסיום הפגישה, הצעתי לעשות אתנחתא קלה מהטיפולים הקונבנציונליים ולהתחיל טיפול טבעי ספציפי לתקופת ניסיון.

בחסדי שמים, לאחר מספר חודשים, הבדיקות יצאו תקינות ובהליך רפואי פשוט יחסית, זכו להריון וללידת בן בריא בשעה טובה ומוצלחת.

כידוע, לעיתים תהליך הכניסה להריון עלול להיתקל בקשיים מסוגים שונים – גופניים ונפשיים, הן אצל הגבר והן אצל האישה. במחקר שבוצע בקרב נשים המטופלות בהפריה חוץ גופית, נמצא כי שיעור הצלחת הטיפול בקרב נשים שטופלו במקביל, גם ברפואה משלימה עשוי לעלות. מנגד, יש להדגיש כי עלינו להתייחס להמלצות בכובד ראש, לבררן ולרדת לעומקם של דברים בשל מורכבותם ולנהוג בזהירות יתרה.

טרם המלצה על טיפול זה או אחר או נטילת תוספים טבעיים, אנו מקפידים לבדוק את האישורים הרפואיים והמחקרים השונים שהיוו בסיס לטיפול או לייצור התרופה הטבעית. כאשר אני סמוך ובטוח כי אכן מדובר בטיפול בדוק ומאושר מעל לכל ספק, יוצאים לדרך מלווה בתפילות.

צוות המכון צועד יד ביד עם כל פונה בכל שלבי המסע ואף משתדל להשיג מענה מוזל בתחומים אלו, על מנת ששום מכשול לא יהווה חסם בפנינו, להוסיף טוב בעולם ולעזור לזוגות נוספים לזכות בילד משלהם ולהיות משפחה.

הכותב הוא רב יועץ ופוסק במכון פוע''ה