נבחרת שלוה-סקוני במקום הטבח
נבחרת שלוה-סקוני במקום הטבחצילום: אבישי בדולח

בחודש נובמבר 2023, הייתה צריכה נבחרת הרצים של עמותת 'שלוה' בשיתוף חברת 'סקוני' לצאת לריצת מרתון ניו-יורק היוקרתי במטרה לגייס תרומות לעמותה הפועלת בירושלים. טבח השבעה באוקטובר ומלחמת 'חרבות ברזל' אליו יצאה מדינת ישראל טרף את הקלים ו-120 הרצות והרצים נותרו בארץ.

השנה מתוכננת הנבחרת להגדיל ולעשות כאשר לריצת המרתון היוקרתית ביותר בעולם, מתוכננים לצאת 260 רצות ורצים, במה שיהיה אחת הקבוצות הגדולות ביותר בעולם שמשתתפות במרתון היוקרתי שאינם מארה"ב.

ביום שישי האחרון, כחלק מהאימונים שלהם לקראת ריצת המרתון היוקרתית, קיימו רצות ורצי הנבחרת הירושלמית, ריצת חצי מרתון ייחודית, מרגשת וכואבת.

היה זה כאשר רצות ורצי נבחרת שלוה-סקוני קיימו ריצת חצי מרתון מצומת יד מרדכי ועד כרמיה בתוואי בו נקלעו חברי קבוצת הריצה “Sderot Front Runners" לטבח השבת השחורה.

במהלך הריצה, נפגשו עשרות הרצות והרצים עם רם חיון, הניצול היחיד מהטבח במקום בו נרצחו חבריו נעמי שטרית-אזולאי וקובי פריינטה הי"ד יחד עם סמ"ר איתי מרציאנו וסמ"ר אילי גמזו ז"ל אשר נפלו כשניסו להציל את חיי הרצים.

המפגש והריצה הייחודית הייתה כאמור כחלק מההכנות הקדחתניות של חברי הנבחרת הכוללים ארבעה אימוני ריצה בשבוע בשילוב עם אימוני כח ולרוב גם שחייה ו/או אופניים, לצד מפגשי ריצה משותפים שהופכים את הרצים לנבחרת שמטרתה אחת – לסיים את מרתון ניו יורק בהצלחה למען ילדי שלוה.

ביום שישי האחרון, במירוץ שקיימו, רצו הרצים והרצות עם חולצות צהובות, צבע מדי האימון של חברת 'סקוני' שנבחרו מתוך הזדהות עם החטופים כשעל החולצות מודפס סמל השבת החטופים מתוך מטרה להעלות למודעות על חשיבות החזרתם הביתה בשלום.

הרצות והרצים יצאו מצומת יד מרדכי דרך קיבוץ ארז ונתיב העשרה ועד כרמיה וחזור, כאשר אלה רצו למרחק של 21.1 ק"מ.

בתוואי הריצה עברו הרצים את מקום הירצחם של חברי קבוצת הריצה “Sderot Front Runners" ואף עצרו ושמעו את סיפור הקרב מפיו של הניצול היחיד מהטבח, רם חיון, שסיפר על חבריו לקבוצה נעמי שטרית-אזולאי וקובי פריינטה הי"ד שנרצחו ושמואל גמזו אביו של סמ"ר אילי גמזו ז"ל שנהרג יחד עם סמ"ר איתי מרציאנו בקרב מול המחבלים.

איתמר שבח, משנה למנכ"ל שלוה ומייסד נבחרת שלוה-סקוני למרתון ניו יורק, דיבר במקום ואמר לנבחרת "שוב פעם עשינו היסטוריה, ויצרנו תקווה. רצנו היום, איפה שאחים ואחיות שלנו חוו גהינום, איפה שאחים ואחיות שלנו נרצחו, על ידי בני עוולה.

"בכל דור ודור קמים עלינו לכלותינו", והיום הריצה המאוחדת והמשותפת דווקא במסלול הזה ודווקא במקום הזה, הוכיחה שזה לא יקרה במשמרת שלנו. לא ניתן לאף אחד לנצח אותנו!

רם ושמואל, לימדו אותנו שיעור ענק בתקוה, ושיעור ענק בהתמודדות, ואיך אפשר מתוך משבר לצמוח. כולנו חלק מההיסטוריה שלנו ושל העם שלנו. אנחנו יחד בהכל".