הטקס
הטקסצילום: באדיבות המצלם

במהלך טקס הפרידה מהרבנים הראשיים שהתקיים אתמול בירושלים, תקף מנכ"ל המשרד לשירותי דת יהודה אבידן בחריפות את מערכת המשפט.

בדבריו התייחס המנכ"ל למשבר חסר התקדים שפקד את הרבנות, שבפעם הראשונה מאז הקמתה לא יכהנו רבנים ראשיים לישראל: "הרבנות הראשית נמצאת בתקופה סוערת ולצערי, ביום שלישי הקרוב, לאחר 102 שנים, לא יהיו רבנים ראשיים לישראל. כל זה קורה כי אנחנו נלחמים לשמור על המוסד החשוב הזה, בהתאם להלכה שהורו לנו הרבנים הראשיים".

"יושבים פה הרבנים יחד עם חברי מועצת הרבנות הראשית ודייני בית הדין הגדול. אחת המלחמות שאתם משאירים לנו עם עזיבתכם היא הפרצה החמורה ביותר שמנסים לכפות על הרבנות הראשית - מינוי של רבניות במסווה של רבנים. מנסים, ובניגוד להלכה, גם לכפות על הרבנות הראשית לבחון נשים ולהסמיך אותן כרבניות. הרבנים עומדים איתן על כך שלא יאפשרו לדברים הללו לקרות. זה לא עוד פרצה קטנה, אלא ניסיון להרוס את מוסד הרבנות ואנחנו מבטיחים לכם, הרבנים הראשיים, שנפעל בדרככם ובדרך שהורתם לנו. משום מה, יש מי שחושב במשרד המשפטים ובמקומות אחרים שיש רבנים שיקבלו את הפרצות".

"אני מודיע לכם מכאן שאין רב חבר מועצה או דיין בבית הדין הגדול שמוכן לעמוד מאחורי הפרצה הזאת. אני מבטיח לרבנים הראשיים שנלחם בכל דרך ונעמוד על המשמר על כבודה של הרבנות הראשית בהתאם למה שהנחלתם לנו".

בדבריו התייחס המנכ"ל לניסיונות במציאת פתרונות שהשר וצוות משרדו הציעו למשרד המשפטים, אשר כללו בין היתר הצעות של מינוי 10 נציגות ציבור שימונו על ידי השר לשירותי דת, כך שהגוף הבוחר יימנה כ-28 נשים. אך כלל ההצעות נדחו בחוסר הסכמה על ידי משרד המשפטים, תוך התעקשות על מינוי נשים כרבניות ובניגוד לעמדת הרבנים הראשיים ומועצת הרבנות הראשית.

בסיום דבריו אמר מנכ"ל המשרד לשירותי דת, יהודה אבידן, לרבנים הראשיים: "אומנם מיום שלישי לא יהיו רבנים ראשיים למדינת ישראל, אך זה יהיה אך ורק בתואר. את הדרך שלכם אתם תמשיכו ואנחנו נפעל למלא את השליחות שלכם ולשמור על מוסד הרבנות בהתאם לגדרי ההלכה וההחלטות שקיבלתם ועל החיבור והאחדות שיש מסביב למוסד החשוב הזה".