הרב ליאור אנגלמן ודודו סעדה
הרב ליאור אנגלמן ודודו סעדהצילום: בשבע

לכבוד שבוע הספר המתקיים בימים אלו, דודו סעדה מארח את הרב ליאור אנגלמן - רב וסופר, ראש בית המדרש הקהילתי בכפר סבא: "כשאתה יוצר למסע קריאה אתה עובר חוויה פנימית שמעבירה מסרים חזק יותר מדיגיטל".

כיום הספרים מתחרים עם סרטים וסדרות וכל הרשתות החברתיות. זה ברור שהרבה יותר קל זמין מקריאה: צריך חשיבה מופשטת, צריך דמיון, אבל אני מרגיש שלאחרונה שאנשים חוזרים לקרוא, ולא רק בשבת מתוך אילוץ. כיום כמעט כולם עסוקים בכתיבה ברשתות החברתיות, מביעים מסרים, משתפים תובנות. אבל חוויה והטמעה של משהו עמוק - אי אפשר להעביר בהודעת טקסט. לא בוואטסאפ, וגם לא פוסט בפייסבוק. זה משהו שהוא דורש תנועה. כשבן אדם קורא ספר והוא יוצא למסע עם הדמויות, עם הגיבורים וזה מסע של כמה שעות, לפעמים ימים, לפעמים שבועות. החוויה הזאת, זה גדול מכל המסרים. כשאתה קורא ספר טוב בקריאה יש כביש עוקף תודעה שנכנס ישר לתוך הלב והוא מטלטל, ומשנה אנשים"

'סולם גנבים' מדבר על עולם רחוק. מנטליות שונה מהמוכר, ורוב האנשים באים בלי הגנות. כשכתבתי את 'קשורה בנפשו' זהו ספר העוסק במתח בין משפחה תל אביבית, משפחה מתנחלת, הסכסוך הישראלי ישראלי - כל אחד בא לסיפור הזה עם הגנות, שומר על הלב שלו. יותר מאדם שבא לקרוא את 'סולם גנבים' שבא ממקום של - 'מה אכפת לי זה עליהם, זה לא אני, זה הם'. ואז הוא קורא פתוח, לא שומר על הלב. והוא פתאום מגלה שהסכין נכנסה עמוק פנימה, והיא מזיזה אותו, מטלטלת אותו, היא גורמת לו לגמרי להיות שם. שני הספרים האלו הם ספרי עבודת מידות. ספרים שנועדו ללוש את הנפש, לזוז, להזיז אותך לנוע".

"אנחנו עוברים שינוי גדול מאוד בעולם היצירה. בעבר כולם שרו שירים של אותו משורר - דוד המלך, רק הלחנים התחלפו. בעבר לכאורה אדם דתי לא היה יוצר. אדם דתי הוא צינור, אתה לא יוצר מעצמך. אחד הדברים שקורים גם במוזיקה - זה התחיל כשאנשים דתיים, בדרך כלל חוזרים בתשובה לא היו מוכנים רק להיות צינור. אני רוצה שתהיה תורה שבעל פה מהפה שלי. תורה שלי, שתעבור במעבדה הפנימית שלי. אנחנו רואים בספרות, באומנות קורה משהו".

אני משתדל ללמוד וללמד תורה, אז אני פוגש דבר ה' שאומר - מה אני מצפה מהמציאות, איך אני רוצה שתתבונן על המציאות. אבל כשאני כותב - אני מתחיל לגעת במציאות ולהסתכל במראה ולגעת בנפשות, וגם בעצמי. בעיניי זה המעבר מתורה לתורת חיים. תורה שלי שפוגשת את העולם שמתבוננת מהעיניים האלה.

"אנחנו בתקופה שאני מרגיש שיש פה משהו שהוא גדול מהמנהיגות, גדול מהתקשורת. אני בחוויה שיש פה התעוררות מאוד עמוקה של אנשים להיות ערבים למקום הזה, לעם הזה, להילחם בשבילו, להיות מוכנים, לתת. אנשים מחפשים פה את הדבר הזה שיצדיק את הקיום היהודי. אני חושב שאנחנו גדלים מזה".