הרבנים שפירא, אריאל ואלגאזי בישיבה
הרבנים שפירא, אריאל ואלגאזי בישיבהצילום: קרנפת | אברהם וישדסקי

לפני 30 שנה החליט רבה הראשי של רמת גן, הרב יעקב אריאל, כי יש להקים ישיבה ציונית, ישיבת הסדר, בגוש דן ודווקא ברמת גן.

באותם ימים לא הייתה אף ישיבה ציונית בגוש דן כולו, למעט שני כוללי אברכים. במקביל אליו, רב צעיר ונמרץ בשם הרב יהושע שפירא מלמד תורה בעומק השומרון ומחליט שחייבים "להתנחל בלבבות" ולהקים מרכזי תורה באזור תל אביב וגוש דן.

כך הוקמה הישיבה, עם 13 תלמידים בבית כנסת ישן בעיר רמת גן. לחדר האוכל שימשה עזרת הנשים, וגם לחדר שיעורים, וגם למטבח. לפנימייה נשכרה דירה בשכונה.

בואו להיות שותפים בחיזוק התורה והאהבה ברמת גן

"לא האמנו שזאת תהיה התוצאה", אומר הרב אריאל בהתרגשות, כשהוא רואה את בית המדרש המלא ב- 300 אברכים ותלמידים. "זו הישיבה הציונית המרכזית בגוש דן", מוסיף הרב.

מהפכת הישיבות בגוש דן תופסת תאוצה ומוקמות ישיבות נוספות וגרעינים רבים, ובנוסף בהובלת הרב יהושע מהפכות נוספות שמשנות את כל המפה בציונות הדתית – לימוד חסידות, העמקה בעבודת השם, כנסי בכל לבבך בהשתתפות אלפי אנשים כל שנה, פעילויות נרחבות להפצת זהות יהודית, ועוד.

לפני כ-10 שנים החליט הרב בן ציון אלגאזי, ראש מכון צורבא מרבנן, להתגייס למערכה החשובה. בתוך זמן קצר הוא מונה לתפקיד ראש הישיבה לצידו של הרב יהושע, והעלה את רמת הלימוד בישיבה לפסגות חדשות. בשנים האחרונות מספר התלמידים גדל משמעותית ובניין הישיבה החדש שנחנך לפני 15 שנה צר מלהכיל. "יש תלמידים שאין להם מקום בבית המדרש", אומר הרב בן ציון אלגאזי,"הם יושבים דרך קבע בעזרת הנשים".

בואו להיות שותפים בחיזוק התורה והאהבה ברמת גן

ראשי ומנהלי הישיבה באתר הבנייה
ראשי ומנהלי הישיבה באתר הבנייהצילום: קרנפת | אברהם וישדסקי

הוספת לימוד התורה בסגנונה המיוחד של הישיבה לא מתבטאת רק במספר הלומדים בבית המדרש. אחד ממיזמי הדגל של הישיבה בשנים האחרונות הוא פיתוח והגדלת הפצת התורה בכלי המדיה השונים, בהקפדה על מקצועיות ופיתוח מתמיד. כך לדוגמה, אתר חדש שהושק לאחרונה וערוץ היוטיוב של הישיבה, המונה כיום מעל 12000 מנויים.

כל שיעור עולה מיידית לערוץ ומופץ לאלפי העוקבים. כיום יש כבר מעל 9.2 מיליון צפיות ואלפי שעות של שיעור שנצפו מרחוק. "בין כל הפרויקטים שלנו זה אחד הפרויקטים הכי מדהימים", אומר אהרן סעדון, סמנכ"ל הישיבה, "כל כך הרבה שעות של לימוד תורה נשמעות כל יום בזכותו".

אתר הישיבה החדש
אתר הישיבה החדשצילום: אלחנן קופינסקי

"יש לנו עוד הרבה תוכניות לגוש דן", אומר ראש הישיבה הרב יהושע שפירא, "עוד לא התחלנו" הוא מחייך.

יחד עם הגידול בתלמידים נוצר צורך דחוף במעונות קבע ראויים. תלמיד צריך מקום לישון טוב בלילה ולהגיע רענן לעוד יום לימוד ו"התגדלות בתורה".

לפני כ-5 שנים הישיבה רכשה 3 דירות והגישה בקשה להרחבה משמעותית שלהן. בימים אלו, לאחר קבלת היתרי הבניה ובעיצומן של עבודות השלד, הישיבה יוצאת בקמפיין גיוס המונים מידידי ומוקירי הישיבה ופעלה העצום. הכספים שיגוייסו ישמשו לבניה של המעונות, לעבודות שדרוג ושיפוץ בבית המדרש, ולתוספת פרוייקטים חינוכיים תורניים.

סעדון מוסיף, "זו ההזדמנות של כולנו, אלפים ורבבות של אנשים שנהנים מהאור הגדול שישיבת רמת גן מאירה בכל מקום, לתת כתף ולהגיד תודה גדולה לרבני וראשי הישיבה, ולסייע להם לקפוץ עוד מדרגה משמעותית למעלה".

הרב יהושע שפירא מסכם, "בכל לבבנו ממשיכים הלאה צעד קדימה לבנות ולהיבנות, בע"ה מצפים שכולכם תהיו שותפים איתנו המלאכה הגדולה הזאת".

בואו להיות שותפים בחיזוק התורה והאהבה ברמת גן