כוחות ביטחון סמוך לשדרות. ארכיון
כוחות ביטחון סמוך לשדרות. ארכיוןצילום: אורן בן חקון, פלאש 90

סגן ראש עיריית שדרות ומחזיק תיק החינוך בעירייה, אלעד קלימי, מתייחס בראיון לערוץ 7 לאתגרי מערכת החינוך בעיר המתאמצת לחזור לשגרה ולאפשרות שתקודם עסקה מול חמאס לשחרור חטופים.

"ידענו שהקיץ יהיה אתגר קשה", הוא אומר וספר על תסמיני פוסט טראומה שצפים ועולים דווקא בתקופת החופש הגדול, כאשר מסגרות החינוך הרשמיות אינן פועלות. "מדובר באלפי ילדים שנמצאים כעת במסגרת יותר רכה, קייטנות ופעילויות בלתי פורמאליות, ותופעות פוסט-טראומטיות צפות במיוחד אצל בני נוער".

על מנת להתמודד עם התופעות הללו "קיימנו קיץ עשיר, מסגרות בבקרים, מסעות, מחנות קיץ, מתחמי נוער בלילה וכל זה כדי להיות איתם". בדבריו הוא מדגיש כי התנהגותם של בני הנוער בימים אלה "מאוד מאתגרת. רגשות מתפרצים החוצה, כעסים ותופעות דומות. זה כמו סיר לחץ שחיכה לרגע שיתפוצץ. זה הוחזק פנימה בזמן הלימודים ועכשיו זה גולש החוצה ולאגפי החינוך והרווחה יש הרבה עבודה".

קלימי מציין כי מדובר בתופעות ידועות ומוכרות לאנשי המקצוע בכל שנה ושנה, אך השנה, מטבע הדברים, התופעות מופיעות במשנה תוקף. "אנחנו משקיעים הרבה תשומת לב ותקציבים כדי לייצר להם עוגנים שונים, כמו העסקה על חשבון העירייה כדי שתהיה להם מסגרת ושיהיה להם סיפוק. בנוסף אנחנו מקיימים הופעות, סדנאות, מתחמי נוער עם אנשי מקצוע שפתוחים עד אחת בלילה, שיחות ועיבוד רגשות והקשבה".

מנגד "הגילאים הנמוכים יותר נמצאים במסגרות דומות לבתי ספר עד השמיני באוגוסט, ולאחר מכן ההתארגנות תהיה מול המשפחות עם ימי כיף וכו'", אומר קלימי ומדגיש כי גם אם נדמה שילדי שדרות "התרגלו" לירי רקטות עוצמתי הרבה יותר מכפי שהוא היום, לא מתרגלים לזה אף פעם:

"לא מתרגלים. בשבת הייתה לנו עוד אזעקת צבע אדום וכל אזעקה היא קש על גב הגמל. כל אזעקה מעוררת את הכול מחדש. זו לא "רק אזעקה אחת". הגנים מתרוקנים ותושבים מתכנסים בבתים. הפוסט טראומה נוכחת".

עוד מספר קלימי על חשש רב בקרב התושבים מעסקה שמשמעותה אינה המשך כתישת החמאס עד הכרעתו: "יש הרבה מאוד חשש של תושבים סביב סיפור העסקה. כל עסקה שתכלול את הצלת חמאס אומרת לתושבים שהפקרנו אותם ושהביטחון שלהם יחזור להיות גרוע יותר. אם אחרי כל זה חמאס נשאר על כנו, זה אומר שויתרו על התושבים. כל זה מעבר לשאלה איך יסתכלו בעיניים של החיילים ושל האמהות השכולות שבניהם נהרגו כדי להשמיד את חמאס".

לדבריו מה שיפיס את דעתם של התושבים היא החלטה ואמירה ברורות של ראש הממשלה וכלל הצמרת הביטחונית ובראשה שר הביטחון שהעסקה כוללת את המשך הכאת חמאס "בכל תוקף עד השמדתו, מה שלא קורה היום, כי עצימות המלחמה כעת נמוכה. כך מעידים המפקדים שמספרים שאנחנו מאפשרים לחמאס לבנות את עצמו מחדש עם מחבלים חדשים ותשתיות חדשות".

"בתחילת מרץ התושבים חזרו לעיר למרות שהיה כאן ירי וקסאמים, כי התושבים בלעו רוק ועצרו נשימה אבל אמרו שכל עוד הצבא לוחם וצריך גיבוי ניתן לו אותו, אבל זה צריך להימשך. כרגע אנחנו רואים מגמה הפוכה של פחות ופחות עצימות", אומר קלימי החושש שמגמה כזו של ירידה בעצימות המלחמה ועסקה שתותיר את חמאס על כנו יובילו לנטישת העיר. כעת, הוא אומר, ניתן לאמוד את החוזרים לעיר בכ-88 אחוזים, ואלו שעדיין לא שבו ממתינים בחלקם לראות לאן פני הדברים, ואם אכן תבוא עסקה שתציל את חמאס הם צפויים להישאר במקומות אחרים.