ראובן פינסקי ודודו סעדה
ראובן פינסקי ודודו סעדהצילום: בשבע

לכבוד שבוע ההצדעה לשירות לאומי - אזרחי, דודו סעדה מארח את ראובן פינסקי מנכ"ל השירות לאומי אזרחי בשש השנים האחרונות: "בנות השירות לאומי הן חיילות ללא מדים של העורף האזרחי".

מערך השירות לאומי הוקם לפני כחמישים שנה, והוא כולל כיום 19,000 בנות שירות ומתנדבים אזרחיים. " השנה גדלנו בחמש מאות מתנדבים מקרב האוכלוסייה היהודית הכללית", אומר פינסקי. "היום מבוגרות החמ"ד בערך 75% הולכות לשירות לאומי אזרחי, ובערך 25% מתגייסות לצה"ל. בכל שנה, ובמיוחד בשנה זו של מלחמה, הם עושות תפקיד כל כך משמעותי, באו לתת את הלב ואת הנשמה למען המדינה. אם כל בוקר אנחנו מתפללים על חיילינו שבחזית הביטחונית - החזית האזרחית היא הרגל השנייה. העורף שלנו נבנה היום על כל כך הרבה גורמים משמעותיים, ו- 38 מיליון שעות זה מה שהשירות הלאומי תורם לחוסן הביטחוני".

"כשפרצה המלחמה בשבעה באוקטובר בלילה, קיימתי שיחה עם השרה אורית סטרוק, וסיכמנו יחד שלהיות בחזית האזרחית השנה - זה לא רק אמירה. לקחנו הרבה מאוד בנות שהתקן שלהם פתאום היה בערפל, ובהנחיה של השרה הפעלנו סעיף 20 בחוק ובעצם שינינו להמון בנות את התקנים שלהם. חלקן היו עם משפחות המפונים במלונות, ונתנו יציבות לילדים - בכל בוקר הילדים פגשו את הבת הזו שנתנה את הנשמה למרות שזה בכלל לא הייתה התוכנית המקורית שלה. כשהן הבינו שזו השליחות שלהם הן אמרו - 'פה המדינה צריכה אותי - אז פה אני נמצאת'. אנחנו נתנו כלים של הכשרות מיוחדות, מעטפת רגשית מיוחדת, והכשרות והיינו בכל מקום שהיו צריכים אותנו. עבדנו עם פיקוד העורף צמוד ממש ובכל מקום שקראו לנו, התייצבנו".

"אנחנו קשובים ומודעים לצורך למעטפת רגשית. בחוזר מנכ"ל האחרון נתנו הנחיה חדשה: לקחנו את כל התפקידים ועשינו להם 'רמזור רגשי' - אדום, צהוב, ירוק, האדום זה העמותות של ילדים חולי סרטן וכד', באמצע זה מחלקות אחרות בבתי חולים, והקצה זה משרתות במוסד חינוכי. גוף מפעיל צריך לתת לכל בת שירות פעם בשבוע מפגש חוסן אישי ופעם בשבועיים מפגש קבוצתי. זה תנאי לרישיון של הגופים המפעילים. אנחנו עכשיו בתהליך הטמעה של זה, ותהיה קבוצת ביקורת לוודא שזה נעשה כנדרש.

חיילים - בולטים במדים, ואנחנו מחפשים איזשהו סימן היכר שייתן גאוות יחידה לבנות השירות לאומי. מנסים לקדם חקיקה על שירות מילואים בעיקר בחלק מהתפקידים המשמעותיים שהעורף זקוק להם. בנוסף אנחנו רוצים לשנות את כל מערך המיונים. עובדים על מיפוי של כל התפקידים מה התכונות הנדרשות לכל תפקיד, מה ההכשרה הנדרשת ומה הליווי הרגשי הנדרש. ונקים אתר אינטרנט מרכזי אחד שיהיה בו את כל המידע. זה ייתן הרבה יותר רצינות ויוריד את המעברים בין מקומות השירות.

פינסקי מסיים: "לקחנו על עצמנו במלחמה להיות בחזית העורף. התפקיד שלנו היה מאוד מאוד משמעותי ועל זה השבוע אנחנו מצדיעים לבנות האלה".