ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטןצילום: ערוץ 7

כשתרחש הגירוש הארור מגוש קטיף לפני 19 שנה, וגורשו עשרות אלפים מישובים פורחים ,ונמחקו בתי כנסת, מוסדות חינוך, ישיבות , אולפנות, מקוואות, מדשאות וחבלי חקלאות, היתה לי הרגשה שיש פה תכנית –על- ריבונו של עולם פשוט תכנן צונאמי או רעידת אדמה בעזה, ולכן הוא החליט להזיז אותם מהשטח בעוד מועד. התרחיש הזה לא התקיים, כידוע. 'אלו ידעתיו- הייתיו'

'וַתִּפְתַּח הָאָרֶץ אֶת פִּיהָ וַתִּבְלַע אֹתָם וְאֶת בָּתֵּיהֶם' וכו'. כך מתוארת בפרשה בליעת קורח ועדתו. מדובר על סוג של רעידת אדמה מקומית – תזוזת קרקע שגרמה לפתח גדול באדמה, מין בולען ענק, שלתוכו נפלו קורח ועדתו עד שהם 'נעלמו מתוך הקהל'. בתנ"ך מתוארות רעידות אדמה מרובות שהיו ושעוד יהיו, ומודגש שה' הוא האחראי לכל אלו – 'הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד'. בדרך כלל מניחים שרעידת אדמה היא עונש על חטאי הדור כמו אסונות גדולים אחרים, כפי שמתאר ישעיהו: 'רֹעָה הִתְרֹועֲעָה, הָאָרֶץ, פּוֹר הִתְפּוֹרְרָה אֶרֶץ, מוֹט הִתְמוֹטְטָה אָרֶץ. נוֹעַ תָּנוּעַ אֶרֶץ כַּשִּׁכּוֹר... כָבַד עָלֶיהָ פִּשְׁעָהּ.

הנזק העיקרי לנפש ברעידות האדמה, בניגוד למעשה קורח, אינו בעצם רעידת הקרקע, אלא מהתמוטטות המבנים שבתוכם או סביבם נמצאים בני האדם. הפגיעה באדם בעקבות התמוטטות מבנה עלולה להיות מסוגים שונים, אולם אחד הנזקים העיקריים הוא מעיכה ותוצאותיה.

ניצולים שנלכדו מתחת להריסות לאחר ששהו במשך שעות רבות מתחת לחפצים או חלקי מבנים שנפלו עליהם סבלו נוסף לפציעות ולשברים מתסמונת המעיכה, שנוצרת בזמן חידוש זרימת הדם אל האיברים הפגועים לאחר שהורמו מעליהם ההריסות. הסברה היא שבמהלך חידוש זרימת הדם משתחררים אל זרם הדם חומרים רעילים שהצטברו בגוף בעקבות הפגיעות ברקמות.

התסמונת משפיעה על איברים רבים בגוף. היא גורמת לאי-ספיקה כלייתית, לזיהום בדם, למצוקה נשימתית, לקרישי דם, להפרעות בפעילות הלב ועוד. נוסף על כך כמובן שמצב של פגיעה מהתמוטטות וחילוץ לאחר זמן ממושך עלולים לגרום לנזקים נפשיים קשים לטווח הארוך ולטווח הקצר.

ארץ הקודש היא מקום מועד לרעידות אדמה בעתות שלום, וקיימת בה אפשרות להתמוטטות מבנים בשעת מלחמה. לכן מערכות הסיעוד וההצלה בפרט והתושבים בכלל חייבים להיות מודעים לסכנה ולאפשרויות להתכונן לה, כפי שמפורט בהנחיות פיקוד העורף. קופות החולים ובתי החולים מתדרכים את העובדים לגבי תרחישים אפשריים וכך בכל מוסדות החינוך והחברה.

זה מפחיד- הרי בן רגע העולם יכול להתהפך עלינו.. אבל האמת היא שנכתב כי לעתיד לבוא ,רעידת אדמה גדולה תהיה חלק מתהליך הגאולה: 'בַּיּוֹם הַהוּא יִהְיֶה רַעַשׁ גָּדוֹל עַל, אַדְמַת יִשְׂרָאֵל... וְנֶהֶרְסוּ הֶהָרִים וְנָפְלוּ הַמַּדְרֵגוֹת וְכָל חוֹמָה לָאָרֶץ תִּפּוֹל. אירועי השנים האחרונות- מגפת קורונה שהרעידה את העולם למשך שלוש שנים ועודנה, ומלחמת שמחת תורה שאנחנו בעיצומה, מעידים יותר מאלף עדים על התקרבות צעדיו של המשיח , במהרה אמן כן יהיה רצון.