בין השכבות
בין השכבותצילום: יוסי וקסמן

לראשונה מוצגת החל מהשבוע תערוכת "בין השכבות"- תערוכת יחיד של האמנית נחמה לבנדל.

היצירה 07102023 נוצרה בעקבות אירועי השבעה באוקטובר ובמהלך חודשים של חיפוש וקושי מתמשך.

העבודה בנויה ברבדים, נדבך של דפים מספרים בשפות שונות כמשקפים את אוכלוסיות הישובים באזור; עברית, ערבית, אמהרית, רוסית, אנגלית, ספרדית ועוד.

אותם דפי ספרים בשלל שפות מקומיות מונחים זה על זה, נאלמים נצורים וחבויים יחדיו, שותפים לגורל אכזר אחד. לבנדל חבקה אותם יחד בהרמוניה צבעוניות מאוחדת, כגורל שאיחד ביניהם ויצר ברית באותו היום בין כולנו.

השוני התרבותי הכלוא והמאחד מאפשר לנו לנסות ולחוש בדרכה את שותפות הגורל וחוסר האונים מבלי לבחון את התכנים הסמויים.

עבודה זו מתכתבת עם עבודה נוספת המוצגת בתערוכה אותה יצרה לבנדל בעקבות השריפה האיומה בהרי הכרמל ב-2010. שתי העבודות עוסקות בכשל, בחוויית הנטישה, אובדן ואכזבה.

התערוכה אותה אצרה איסי וינטר אבקסיס, שמה דגש על חומריות השונה מן המקובל. הספר על מרכיביו השונים. מייעודו הברור המשמש כעוגן והשראה דרך מגע פיזי עם החומריות ועד בנייה של סיפור ויזואלי, התמרת הספק ויצירה אסטטית חדשה.

לבנדל עובדת עם ספרים משומשים, בתהליך איטי תוך קריעה והדבקה בהוספת שכבות של מרבדי נייר, מעין ארכיאולוגיה הנבנית בסדר הפוך ואינטואטיבי, תוך הנחייה רגשית, משתמשת לבנדל בעבודתה בכל חלקי הספר - כריכות מפורקות, הבד הפרום והחלקים המתפוררים, תוכנו של הספר ודפים חלקים ודהויים.

כל אלה נאגמים ומתגבשים יחדיו למציאות ויזואלית חדשה, המאלימה את התכנים הכתובים מהצופה ויוצרת חוויה חדשה ועם זאת היותם סמויים וצפונים מן העין מעניקים הם כוח ומשמעות חדשה.

בעקבות אירועים שונים בחייה ויחסה אליהם העמיקה לבנדל את הטיפול בפרט, בניואנסים העדינים, המעברים והמפגש, היחסים בין הפרטים והגדילה מתוכם. "מצאתי במגבלה ובהגבלה אתגר - ללא שימוש בצבע או כל חומר אחר, פשוט נייר מצהיב וכריכה אותה אני מפרקת ודבק" אומרת לבנדל.

נחמה לבנדל הנה אמנית בינלאומית העובדת בכל מדינה אליה היא מגיעה עם ספרים הניתנים לה על ידי תושבי המקום, במהלך הזה הם לוקחים חלק ושותפות מלאה בתהליך החיפוש שלה אחר מתווה המוביל אל בניית הרעיון ויישומו. אופן העבודה והטכניקה אותה פיתחה עם השנים ייחודית רק לה.

התערוכה תוצג עד ה-26 באוגוסט בבית קלנג, יאיר 2, אשדוד והכניסה חופשית.